Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Quo vadis Italio?

We wrześniu 2022 roku wybory parlamentarne we Włoszech wygrała prawicowa partia Fratelli d’Italia, a na czele rządu stanęła jej liderka Giorgia Meloni. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak udało jej się osiągnąć tak spektakularne zwycięstwo biorąc pod uwagę fakt, że w wyborach w 2018 roku partia uzyskała ok. 4% poparcia?

Na to pytanie odpowie dr Bartłomiej Secler, adiunkt w Zakładzie Najnowszej Historii Politycznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, do którego obszaru szczególnych zainteresowań poza polityką historyczną należy włoska scena polityczna. Dr Bartłomiej Secler na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa prowadzi również ścieżkę dydaktyczną „Życie społeczno-polityczne Włoch”.

Podczas spotkania przyjrzymy się dokładniej kryzysowi politycznemu w 2022 roku i jego wpływowi na upadek rządu Mario Draghiego oraz wynik przedterminowych wyborów parlamentarnych. Dokładnej analizie poddane zostaną zmiany na włoskiej scenie politycznej oraz sama postać Giorgi Meloni i historia jej partii. Wszystko to, aby móc odpowiedzieć na pytanie stanowiące motyw przewodni spotkania – Quo vadis Italio?

Spotkanie poprowadzi Julia Makurat z Forum Młodych Dyplomatów.

Spotkanie odbędzie się 02.03.2023 r. o godz. 17:30 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

%d bloggers like this: