Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Spotkanie wiceminister Henryki Mościckiej-Dendys z delegacją Akademii Dyplomatycznej ze Szwecji

Jak poinformowało na swojej stronie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podsekretarz Stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys rozmawiała 18 kwietnia br. z grupą słuchaczy szwedzkiej Akademii Dyplomatycznej, odbywających w Polsce wizytę studyjną.

Spotkanie, w którym udział wzięli także rektor Akademii Ulrik Tiderström oraz ambasador Szwecji w Polsce Andreas von Beckerath było okazją do rozmowy na temat relacji polsko – szwedzkich. Uczestnicy dyskutowali również nt. wyzwań geopolitycznych, z którymi mierzy się obecnie wspólnota międzynarodowa oraz roli Polski w regionie. Wiceminister Mościcka-Dendys przybliżyła zadania stojące przed nowoczesną służbą konsularną oraz znaczenie relacji z diasporą. W dyskusji poruszono ponadto wątki dotyczące wojny na Ukrainie, bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego oraz nowego kontekstu dla współpracy obu krajów, jaki pojawił się po wejściu Szwecji do NATO.

Podczas tygodniowej wizyty studyjnej grupa 30 młodych dyplomatów odwiedziła Kraków oraz Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau. W Warszawie, oprócz spotkania z wiceminister Mościcką-Dendys, zaplanowano również rozmowy w Akademii Dyplomatycznej MSZ. Młodzi szwedzcy dyplomaci spotkają się także z przedstawicielami Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Ośrodka Studiów Wschodnich.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

%d bloggers like this: