Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Upadek żelaznej kurtyny

W środę 27.11.2019 roku odbyła się debata „Upadek żelaznej kurtyny”. Dyskutowaliśmy zarówno o wydarzeniach sprzed trzydziestu lat, ale także o ich skutkach dla współczesnej Europy.

Spotkanie rozpoczęła pani Anna Hekert zwracając uwagę, że upadek żelaznej kurtyny w Polsce wynikał z kilku czynników: wewnętrznych podziałów samej partii komunistycznej, ogromnego zmęczenia społeczeństwa, kwestii gospodarczych oraz polityki samej Moskwy…

Dr Adam Szabelski zaryzykował tezę, że Węgry były przeciwieństwem PRLu. Poziom życia nad Dunajem był względnie wysoki, co powodowało, że opozycja była nieliczna. Przeciwnicy reżimu komunistycznego skupieni byli w dwóch grupach: liberalnym SzDSz oraz konserwatywnym MDFie. Jednocześnie pod koniec lat 80tych powstała partia FIDESZ, która po latach zdominował węgierską scenę polityczną.

Dr Wojciech Hofmański omówił przykład Czechosłowacji, ukazując z perspektywy językoznawcy, jak zmiana sytuacji politycznej, wpływała na zmianę języka. W sposób niezwykle barwny oraz rzeczowy opisał przebieg aksamitnej rewolucji oraz rozpadu tego państwa na dwie części. Jednocześnie wyjaśnił, czym spowodowane są obecne niepokoje w Czechach i jak protestujący w Pradze nawiązują do wydarzeń  sprzed trzydziestu lat.

Na koniec pan Martin Wycisk wykazał, że mimo upływu trzech dekad i ogromnego skoku rozwojowego, jakiego dokonało byłe NDR, wciąż widać wyraźne różnice w potencjale obu części państwa niemieckiego. Wyraża się on w problemach demograficznych wschodnich Niemiec, różnicach gospodarczych, a nawet w polityce żłobkowej poszczególnych landów.

Współorganizatorem spotkania była Klub Jagielloński – Poznań.

%d bloggers like this: