Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

USA odrzuca projekt wydatków pomocowych oraz wetuje projekt uchwały Rady Bezpieczeństwa ONZ

USA

Senat Stanów Zjednoczonych w środę 6 grudnia odrzucił projekt ustawy na przekazanie 111 mld dolarów wydatków budżetowych na pomoc Ukrainie (61 mld), Izraelowi, Tajwanowi i innym państwom regionu Indo-Pacyfiku jak również na wsparcie ochrony granic i walkę z obrotem fentanylu. Projekt nie uzyskał wymaganej większości 60 głosów, przeciwko głosowali wszyscy Republikanie oraz senator Bernie Sanders. 

Republikanie próbowali wymusić dodanie do projektu restrykcji w polityce azylowej i dalszego umacniania ochrony na granicy z Meksykiem. Prezydent Joe Biden powiedział, że jest skłonny do kompromisu odnoście imigracji, ponieważ „system jest zepsuty”, ale nie zgadza się na „branie Ukrainy jako zakładnika” dla żądań Republikanów. 

Odrzucenie projektu nie jest równoznaczne z całkowitym brakiem nadziei na kontynuację amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, jednak uchwalenie nowej ustawy przed końcem roku będzie niezwykle trudne, ponieważ Izba Reprezentantów planowo powinna rozpocząć świąteczną przerwę 14 grudnia. 

Prezydent Joe Biden zaprosił prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego do Waszyngtonu. Do spotkania ma dojść 12 grudnia, a tematem trzeciej od początku wojny wizyty prezydenta Ukrainy w Stanach Zjednoczonych będzie „kooperacja w zakresie bezpieczeństwa i jedności”.

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ

Podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ, które miały miejsce 8 grudnia odbyła się debata nad projektem uchwały o oficjalnym wezwaniu stron konfliktu w Strefie Gazy do zawieszenia broni, uwolnienia wszystkich zakładników oraz dostępu do pomocy humanitarnej. Głównym autorem projektu były Zjednoczone Emiraty Arabskie.  

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres po raz pierwszy w swojej kadencji powołał się na artykuł 99 Karty Narodów Zjednoczonych: „Sekretarz Generalny może zwrócić uwagę Rady Bezpieczeństwa na każdą sprawę, która jego zdaniem może zagrażać utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.”

Za głosowało 13 państw, Wielka Brytania wstrzymała się od głosu, a Stany Zjednoczone zagłosowały przeciwko. Ponieważ USA jako stały członek RB posiada prawo weta projekt został odrzucony. 

 

Autor: Julia Makurat

 

Bankier.pl, Senat USA odrzucił pakiet wydatków na pomoc Ukrainie. Chodzi o 61 mld dolarów https://www.bankier.pl/wiadomosc/Senat-USA-odrzucil-pakiet-wydatkow-na-pomoc-Ukrainie-Chodzi-o-61-miliardow-dolarow-8659235.html

Euractiv, Senat USA odrzucił ustawę o pomocy dla Ukrainy https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/senat-usa-odrzucil-ustawe-o-pomocy-dla-ukrainy/

TVN 24, Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu https://tvn24.pl/swiat/wolodymyr-zelenski-jedzie-do-waszyngtonu-spotka-sie-z-joe-bidenem-w-bialym-domu-7524164

Euractiv, USA zawetowały wniosek RB ONZ o zawieszenie broni w Strefie Gazy https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/usa-zawetowaly-wniosek-rb-onz-o-zawieszenie-broni-w-strefie-gazy/

https://www.unic.un.org.pl/dokumenty/karta_onz.php#:~:text=Artyku%C5%82%2099,utrzymaniu%20mi%C4%99dzynarodowego%20pokoju%20i%20bezpiecze%C5%84stwa.

OKO.press, USA blokują rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Izraela i Gazy https://oko.press/na-zywo/dzien-na-zywo-najwazniejsze-informacje/usa-blokuja-rezolucje-rady-bezpieczenstwa-onz 

%d bloggers like this: