Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Wiceminister Anna Radwan zorganizowała debatę ze studentami z okazji 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podczas dyskusji, którą poprowadziła szefowa Gabinetu Politycznego Ministra Aleksandra Klimont – Bodzińska, jej uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące roli Polski w strukturach unijnych, oczekiwań młodych ludzi wobec Unii Europejskiej, wyzwań jakie stoją przed państwami członkowskimi w kontekście obecnej sytuacji międzynarodowej, a także nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego

Studenci z różnych miast, m.in. Warszawy, Poznania, Wrocławia czy Szczecina niemal jednogłośnie stwierdzili, że nie wyobrażają sobie Polski poza Unią Europejską, jak również powrotu granic lub zablokowania swobodnego przepływu usług i wspólnego rynku. Podkreślili też, że niezwykle ważna jest dla nich możliwość studiowania i pracowania w wybranym kraju członkowskim.

Uczestnicy spotkania zaakcentowali ponadto znaczenie sprawnej komunikacji rządu w kontekście realizowanych polityk europejskich, podkreślając, że podejmowanie odpowiednich działań informacyjnych skierowanych do obywateli przekłada się na lepsze zrozumienie funkcjonowania Unii Europejskiej. Wśród omawianych tematów poruszono również kwestie dotyczące odpowiedniej edukacji na temat członkostwa w UE w szkołach podstawowych i średnich, a także problem narastającej dezinformacji wymierzonej w funkcjonowanie Unii.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

%d bloggers like this: