Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Wieczór Wyborczy – Węgry 2018

12 kwietnia 2018 dzięki współpracy RODM Poznań oraz Filologi Węgierskiej UAM odbył się Węgierski Wieczór Wyborczy.

Dr Adam Szabelski w barwny i humorystyczny sposób przedstawił węgierską scenę polityczną. Udało mu się umieścić ostatnie wybory parlamentarne na Węgrzech w szerszej perspektywie historycznej – w perspektywie długiego trwania. Wybory te – jak już wiadomo – wygrał większością 2/3 Fidesz – partia Victora Orbana.

Przyczyną tego zwycięstwa jest duża fragmentaryzacja opozycji liberalnej i lewicowej, która nie potrafiła się zjednoczyć. Z drugiej strony radykalna i prawicowa partia Jobbik przeżywa finansowy kryzys. Dlatego pomimo wyraźnych oznak zmęczenia Fideszu (coraz liczniejsze afery korupcyjne, postępująca oligarchizacja) Orbanowi udało zdobyć się zwycięstwo. Nie można nie wspomnieć o relatywnie ostrej i brutalnej kampanii wyborczej, która miała przede wszystkim charakter negatywny i polegała na straszeniu uchodźcami, miliarderem Sorosem czy wyjściem Węgier z Unii Europejskiej.

Dr Szabelski przedstawił także bardziej zabawne aspekty kampanii takie jak polityczne wygłupy Partii Dwuogoniastego psa. Po wykładzie nastąpiła długa i intensywna dyskusja.

%d bloggers like this: