Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Wybory prezydenckie w Finlandii, Szwecja bliżej NATO

Finlandia

28 stycznia w Finlandii odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, w której zwycięstwo odniósł były premier Alexander Stubb z centroprawicowej Partii Koalicji Narodowej. Na podstawie częściowych wyników Stubb zdobył 27,2 % głosów i zmierzy się w drugiej turze z Pekką Haavisto, kandydatem Zielonych, któremu udało się zgarnąć 25,8 % głosów. 

Druga runda planowana jest na 11 lutego. 

„Oczywiście miło jest być pierwszym po pierwszej rundzie, ale wszystko zaczyna się od nowa jutro rano; wybory zaczynają się od nowa” Stubb powiedział dziennikarzom. 

Alexander Stubb wycofał się z polityki po porażce w wyborach parlamentarnych w 2017. Twierdzi, że do powrotu do życia politycznego przekonał go atak Rosji na Ukrainę w 2022. 

Frekwencja wyborcza wyniosła 74,9 %. 

 

Szwecja/ NATO

Turecki parlament ratyfikował rozszerzenie NATO o Szwecję. Mimo, że Szwecja rozpoczęła starania o członkostwo w NATO już w 2022 po inwazji Rosji na Ukrainę, Turcja z decyzją zwlekała długo usprawiedliwiając zwłokę szwedzkim wsparciem dla kurdyjskich grup rebelianckich takich jak Partia Pracujących Kurdystanu. W czerwcu Szwecja wprowadziła surowsze przepisy antyterrorystyczne.

Jedynym państwem, które jeszcze nie zatwierdziło rozszerzenia sojuszu o Szwecję są Węgry, pomimo wcześniejszych obietnic, że nie dokonają tego jako ostatnie. Kwestia nie została jeszcze poddana pod głosowanie w węgierskim parlamencie. Victor Orban zaprosił premiera Szwecji Ulfa Kristerssona do Budapesztu w celu rozmowy o dwustronnych stosunkach węgiersko-szwedzkich. Szwecja zaproszenie jednak odrzuciła. „Rząd Szwecji nie widzi powodu do negocjacji z Węgrami” stwierdził szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström, ale dodał, że oba państwa „mogą prowadzić dialog i nadal dyskutować nad kwestiami.”

 

Autor: Julia Makurat

 

Euractiv, Finlandia: Alexander Stubb wygrywa pierwszą turę wyborów prezydenckich https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/finlandia-alexander-stubb-wygrywa-pierwsza-ture-wyborow-prezydenckich/ 

Politico, Finland’s Stubb and Haavisto head for runoff in presidential election https://www.politico.eu/article/finlands-stubb-and-haavisto-head-for-runoff-in-presidential-election/ 

Euractiv, Turcja zatwierdziła Szwecję w NATO. A co z Węgrami? https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/turcja-zatwierdzila-szwecje-w-nato-a-co-z-wegrami/

BBC, Turkey parliament backs Sweden’s Nato membership https://www.bbc.com/news/world-europe-68076829 

%d bloggers like this: