Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Wybory w Holandii i zamknięta granica rosyjsko-finlandzka

Holandia

W środę 22 listopada w Holandii odbyły się wybory parlamentarne. Największe poparcie uzyskała skrajnie prawicowa Partia Wolności zdobywając 37 na 150 miejsc w izbie niższej. Drugie miejsce zajęła lewicowa koalicja GroenLinks-PvdA z 25 mandatami, a zaraz za nią uplasowała się centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji zdobywając 24 mandaty. 

Wygrana skrajnej prawicy została odebrana z zaskoczeniem, szczególne kontrowersje budzi lider partii Geert Wilders, który znany jest ze swoich anty-islamistycznych poglądów. Dwukrotnie stawał przed sądem za podżeganie do nienawiści na tle etnicznym, zostawał jednak uniewinniany. Samo ugrupowanie oprócz negatywnego nastawienia do uchodźców, wzywa także do przeprowadzenia referendum w sprawie wyjścia Holandii z Unii Europejskiej.

Do stworzenia rządu Wilders potrzebuje min. 76 miejsc w parlamencie. O tym czy uda mu się wejść w koalicję z pozostałymi ugrupowaniami przekonamy się w najbliższych tygodniach.    

                                         

Finlandia 

Finlandia zdecydowała się na zamknięcie 4 na 5 przejść granicznych na granicy z Federacją Rosyjską. Powodem jest wzmożony przepływ migrantów, sztucznie napędzany przez Rosję. Były łotewski minister obrony Artis Pabriks powiedział „Unia Europejska i Finlandia nie mogły sobie wyobrazić, że na granicy z Rosją będzie prawie stan wojenny, że Rosja i Białoruś będą wykorzystywały imigrantów przeciw nim.”

Działania Rosji mają być powodowane przyłączeniem się Finlandii do NATO. Premier Finlandii Petteri Orpo oskarżył Rosję o celową pomoc w przekraczaniu granicy ludziom bez odpowiednich dokumentów. 

Rzecznik Kremla Dmitry Peskov wyraził żal, że Finlandia zdecydowała się na zniszczenie bilateralnych relacji pomiędzy państwami. 

 

Autor: Julia Makurat

 

OKO.press, Skrajna prawica wygrywa wybory w Holandii. Islamofob Wilders stanie na czele rządu? https://oko.press/wybory-w-holandii-wilders

BBC, Dutch election: Anti-Islam populist Geert Wilders wins dramatic victory https://www.bbc.com/news/world-europe-67504272 

Rzeczpospolita, Finlandia- Rosja: granica zamykana na kłódkę https://www.rp.pl/polityka/art39462641-finlandia-rosja-granica-zamykana-na-klodke#:~:text=Z%20powodu%20kontrolowanego%20przez%20Rosj%C4%99,zamkn%C4%99%C5%82a%20prawie%20ca%C5%82kowicie%20swoj%C4%85%20granic%C4%99.&text=Rz%C4%85d%20w%20Helsinkach%20zdecydowa%C5%82%20o,Jooseppi%2C%20le%C5%BC%C4%85cy%20za%20ko%C5%82em%20podbiegunowym

BBC, Finland close four crossing points on Russia border https://www.bbc.com/news/world-europe-67459141 

%d bloggers like this: