Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polak, Turek – dwa bratanki? Czyli kilka słów na temat naszej 600-letniej historii

W 2023 roku Republika Turcji będzie świętowała 100-lecie swojego powstania. Podczas naszego kolejnego spotkania przyjrzymy się politycznej tożsamości tego państwa, a także podejmiemy się próby odpowiedzenia na pytanie, czy Turcja, która w drugiej dekadzie XXI wieku staje przed coraz to nowszymi wyzwaniami geopolitycznymi oraz ekonomicznymi, jest wciąż tym samym państwem, które przed niemalże wiekiem uformowała odwaga oraz mądrość jej pierwszego prezydenta a zarazem niekwestionowanego Ojca Turków – Mustafy Kemala Paszy, zwanego później Atatürkiem.

W 2014 roku minęło równe 600 lat, od kiedy sułtan Mehment I Çelebi przyjął na swoim dworze w Bursie Skarbka z Gór i Grzegorza Ormianina tj. pierwszych dyplomatów z Europy. Tym samym stosunki polsko-tureckie uznaje się za jedne z najdłużej utrzymywanych stosunków dyplomatycznych w historii polityki.

Polska, która utrzymywała pozytywne relacje dyplomatyczne jeszcze z Imperium Osmańskim, także i teraz jest istotnym partnerem dla strony tureckiej, która z chęcią przywołuje minione, jak i obecne zażyłości międzynarodowe.

Czy państwa tak odległe od siebie kulturowo oraz geograficznie mogą być dla siebie strategicznym partnerem? Co nas łączy, co nas dzieli? Jaka jest dalsza wizja współpracy na linii Warszawa-Ankara oraz czy Turcja może być gwarantem naszego bezpieczeństwa?

Na te oraz szereg innych pytań porozmawiamy z naszym kolejnym gościem – Panem Jerzym Kudyński, Honorowym Konsulem Generalnym Republiki Turcji w Poznaniu.

Spotkanie odbędzie we wtorek 6 września 2022 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

Zapraszamy!

%d bloggers like this: