Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Atak w Brukseli, Joe Biden w Tel Awiwie oraz spotkanie Putin-Orban

BELGIA

W poniedziałek 16 października w Brukselii miał miejsce atak terrorystyczny, w wyniku którego zastrzelonych zostało dwóch szwedzkich kibiców piłkarskich. Głównym podejrzanym jest przebywający w Belgii nielegalnie Tunezyjczyk, który dzień po zamachu został w wyniku konfrontacji zastrzelony przez policję. Do odpowiedzialności za atak przyznało się tzw. Państwo Islamskie. 

W piątek belgijski minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne ustąpił ze stanowiska. Quickenborne przyjął na siebie odpowiedzialność za niepowodzenie belgijskiej prokuratury w wykonaniu zeszłorocznego żądania Tunezji o ekstradycje podejrzanego o atak mężczyzny. 

Brukselski prokurator Tim De Wolf za porażkę obwiniał niedobory kadrowe. „To pomaga w wyjaśnieniu przebiegu zdarzeń, ale nie jest usprawiedliwieniem”, mówił De Wolf. 

Premier Belgii Alexander De Croo zapowiedział wzmocnienie szeregów zarówno brukselskiej prokuratury jak i federalnej policji rządowej. 

 

IZRAEL

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w środę 18 października w Tel Awiwie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Biden zapewnił Izrael o całkowitym wsparciu Stanów Zjednoczonych w toczonej wojnie z Hamasem. Zapowiedział, że zwróci się do Kongresu z prośbą o zatwierdzenie bezprecedensowego pakietu wsparcia.  

Wyraził również smutek i oburzenie w związku z eksplozją w szpitalu Al-Ahly w Strefie Gazy, podkreślając przy tym, że w amerykańskiej ocenie to nie Izrael ponosi za nią odpowiedzialność. Na chwilę obecną nie można jednoznacznie stwierdzić która strona wystrzeliła pocisk, który we wtorek uderzył w szpital. 

Biden wezwał Netanjahu do toczenia działań wojennych bez pociągania za nimi palestyńskich ofiar cywilnych oraz zapowiedział, że USA przeznaczy 100 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy. Podkreślił, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków. 

Joe Biden podczas swojej wizyty na Bliskim Wschodzie miał również udać się do Jordanii w celu wzięcia udziału w szczycie z przywódcami Egiptu, Jordanii oraz Autonomii Palestyńskiej. Jednak z powodu wybuchu w szpitalu w Gazie spotkanie zostało odwołane

Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Egiptu Abdelem Fattah el-Sissi prezydentowi USA udało się wynegocjować otwarcie granicy z Egiptem dla 20 ciężarówek z pomocą humanitarną dla ludności Strefy Gazy. Ciężarówki wjechały do Strefy w sobotę. Izrael potwierdził, że nie stanie na drodze zaopatrzenia dla ludności cywilnej jadącego z Egiptu. Jednakże, nie pozwoli na przewóz pomocy humanitarnej przez swoje własne terytorium, dopóki przetrzymywani przez Hamas zakładnicy nie zostaną uwolnieni. 

 

ROSJA / WĘGRY

Podczas zorganizowanego przez Chińską Republikę Ludową Forum Pasa i Drogi doszło do prywatnego spotkania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Rozmowa dotyczyła m.in. dostaw gazu i ropy z Rosji do Węgier oraz planów budowy nowych bloków węgierskiej elektrowni atomowej przez Rosatom.

Putin wyraził satysfakcję, że w Europie nadal istnieją państwa, które chcą utrzymywać relacje z Rosją. Orban powiedział, że Węgry zawsze chciały pozostać w przyjaznych stosunkach z Moskwą, pomimo uszczerbku jakiego doznały one na skutek „rosyjskiej operacji wojskowej” oraz sankcji unijnych. Podkreślił też chęć kontynuacji współpracy gospodarczej. 

 

Autor: Julia Makurat

 

DW, Spotkanie Putin-Orban: zadowolenie z postawy Węgier https://www.dw.com/pl/spotkanie-putin-orban-zadowolenie-z-postawy-w%C4%99gier/a-67123107

OSW, Spotkanie Orban-Putin w Pekinie: Węgry coraz dalej od Zachodu https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2023-10-19/spotkanie-orban-putin-w-pekinie-wegry-coraz-dalej-od-zachodu

Politico, Belgium unveils new security measures, justice chief after Brussels attack https://www.politico.eu/article/belgium-announce-new-security-measures-brussels-attack/

TVN24, Tak zwane Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za atak terrorystyczny w Brukseli https://tvn24.pl/swiat/belgia-atak-terrorystyczny-w-brukseli-panstwo-islamskie-wzielo-odpowiedzialnosc-7396727

BBC, Israel Gaza: Biden clinches deal with Egypt to allow aid https://www.bbc.com/news/world-middle-east-67142031

Euractiv, Joe Biden w Izraelu: USA będą z wami na zawsze https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/joe-biden-w-izraelu-usa-beda-z-wami-na-zawsze/

%d bloggers like this: