Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Decyzje Rady Europejskiej po wyborach europarlamentarnych

Decyzje Rady Europejskiej po wyborach europarlamentarnych

Pod koniec czerwca 2024 roku odbyło się pierwsze formalne spotkanie Rady Europejskiej po wyborach europarlamentarnych, podczas którego podjęto decyzje w sprawie trzech najważniejszych stanowisk kierowniczych Unii Europejskiej. Przewodnicząca Ursula von der Leyen została poproszona przez liderów państw o kontynuowanie swojej pracy przewodniczącej Komisji Europejskiej na kolejne pięć lat, premier Estonii Kaja Kallas została zaproponowana na funkcję Wysokiej Przedstawicielki i Wiceprzewodniczącej, zaś były premier Portugalii António Costa został wskazany na następnego przewodniczącego Rady Europejskiej.

Postępy krajów w drodze do przyjęcia euro

Komisja Europejska przedstawiła najnowsze sprawozdanie (publikowane regularnie, raz na dwa lata) dotyczące postępów Bułgarii, Czech, Polski, Rumunii, Szwecji i Węgier na drodze do przyjęcia waluty euro. Komisja na bieżąco ocenia ich postępy na podstawie ustalonych kryteriów, takich jak stabilność cen, zdrowe finanse publiczne, stabilność kursu wymiany oraz konwergencja długoterminowych stóp procentowych. Z raportu wynika, że każdy z tych sześciu krajów robi postępy, jednak żadne z nich nie spełnia jeszcze wszystkich warunków niezbędnych do przystąpienia do strefy euro.

Węgierska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

W okresie od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku Węgry po raz drugi będą sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Węgry, na czele z Viktorem Orbanem, będą tym samym przewodniczyły pracom Rady i reprezentowały wszystkie państwa członkowskie w negocjacjach z innymi instytucjami Unii Europejskiej.

 

%d bloggers like this: