Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Jaka jest przyszłość Grupy Wyszehradzkiej?

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy, w której udział bierze Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Te cztery państwa Europy Środkowej łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim – wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości. Ideą utworzenia Grupy była intensyfikacja współpracy w zakresie budowy demokratycznych struktur państwowych oraz wolnorynkowej gospodarki, a w perspektywie – uczestnictwo w procesie integracji europejskiej.

Podczas naszego kolejnego spotkania postaramy się:

  • przybliżyć genezę oraz ideę powstania Grupy Wyszehradzkiej,
  • przedstawić podstawowe cele jej funkcjonowania,
  • wskazać trudności z jakimi muszą mierzyć się poszczególne państwa w trakcie koordynowania wspólnej polityki wewnętrznej oraz zagranicznej.

Ekspert: Michał Bruszewski – reporter wojenny, dziennikarz i ekspert ds. bezpieczeństwa. Jako reporter był w Iraku w czasie operacji mosulskiej, w 2018 roku w Donbasie po ukraińskiej stronie frontu oraz trzykrotnie na granicy polsko-białoruskiej. Autor reportaży dla Defence24.pl z ukraińskiej wojny obronnej 2022 roku. Odbył kilka podróży reporterskich po ogarniętej wojną Ukrainie – autor tekstów o sytuacji frontowej pod Charkowem, zbrodniach rosyjskich w Buczy oraz Borodiance, bombardowaniach obwodu żytomierskiego. Dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem.

Spotkanie odbędzie się 21 czerwca 2023 r. o godz. 17:30 w Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

Zapraszamy serdecznie!

%d bloggers like this: