Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 31.05-07.06.2023

CYPR

Co roku w maju tradycyjnie obchodzone są Dni Dziedzictwa Polskiego, w związku z czym Ambasada RP na Cyprze postanowiła przypomnieć o dorobku polskich misji archeologicznych na wyspie. Prawie 60-cio letnia obecność polskich misji archeologicznych jest idealnym przykładem pokazującym wkład naszego narodu w życie kulturalne na Cyprze. Polscy archeolodzy obecni są m.in. w Pafos, gdzie nieprzerwanie prowadzą badania już od 1965 roku, co czyni tą misję najdłużej działającą zagraniczną ekspedycją archeologiczną na tym terenie. 

„W ramach tegorocznych obchodów Dni Dziedzictwa Polskiego, Ambasador RP w Republice Cypryjskiej, pani Irena Lichnerowicz-Augustyn spotkała się z burmistrzem Pafos, panem Phedonasem Phedonosem, któremu podziękowała za wieloletnią współpracę, wsparcie oraz zaangażowanie na rzecz rozwoju i wzmacniania polsko-cypryjskich relacji bilateralnych, a także, wraz z profesor Ewdoksją Papuci-Władyką odwiedziła stanowisko archeologiczne w Kato Pafos”.

 

Polonijna Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=27184

 

CHILE

Podczas warsztatów z wycinankarstwa, zorganizowanych przy wsparciu ambasady RP w Santiago, Chilijczycy mogli zapoznać się ze sztuką polską, w tym różnymi wzorami naszych narodowych wycinanek. Wydarzenie było kolejną okazją do zaprezentowania bogactwa polskiej sztuki ludowej – tym razem także podczas wspólnego wykonania wybranej wycinanki.

„Technika wycinanek jest używana w Polsce do dekoracji ścian, okien, sufitów i innych przedmiotów podczas świąt i specjalnych okazji. W projektach najczęściej pojawiają się motywy roślinne, zwierzęta i figury geometryczne. Wycinanki stały się ważną częścią polskiej kultury i są powszechnie kojarzone z regionem łowickim w centralnej Polsce. Każdego roku w czerwcu odbywa się w Łowiczu festiwal wycinanek”.

 

Polonijna Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=27180

 

FINLANDIA

28 maja br., dzięki zaangażowaniu Ambasady RP w Helsinkach, został zorganizowany „Piknikowy Dzień Dziecka z Kopernikiem”, współtworzony ze Szkołą Polską przy Ambasadzie RP w Helsinkach oraz Polonijnym Towarzystwem Oświatowo-Kulturalnym.

Wydarzenie to było bezpośrednio powiązane z Dniami Polskiego Dziedzictwa w Finlandii. Temat spotkania nie został wybrany przypadkowo. Jest on bowiem powiązany z tegorocznymi obchodami Roku Mikołaja Kopernika. 

Wydarzenie, które zostało finalnie zorganizowane w siedzibie Ambasady RP, rozpoczęło się w reprezentacyjnych pomieszczeniach rezydencji ambasadora. Zgromadzeni goście mogli kolejno wysłuchać prezentacji i wystąpień, przygotowanych przez uczniów i nauczycieli Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Helsinkach. 

Na zakończenie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek, jak również do korzystania z wielu atrakcji zorganizowanych w ogrodzie Ambasady. „Część udała się do namiotu historycznego przygotowanego przez atelier AnnaEnne, gdzie z pomocą artystów w strojach z czasów Kopernika dzieci i dorośli wspólnie wykonywali wizerunki planet, aby później stworzyć z nich fantastyczną mapę nieba, którą dopełniły „gwiazdy” naniesione farbą za pomocą specjalnie przygotowanych strzał z kuszy. Wielu korzystało także z możliwości zrobienia fotografii w fotobudce z lunetą na tle Układu Słonecznego. Powodzeniem cieszyły się również zabawy ruchowe i sprawnościowe, nie zabrakło nawet rywalizacji w przeciąganiu liny. Całości dopełnił koncert zespołu Pääskylä. Zgromadzeni mogli wysłuchać utworów w duchu epoki, a także piosenki o Koperniku, której tekst przygotowali uczestnicy spotkania”.

 

Polish Embassy Helsinki https://www.facebook.com/polishembassy.helsinki/posts/pfbid023K4AV4uhMW759irWARukKEfAZ8TkiR6ePBpmHfy6MkrJZjekEfQsYDYPf5TvEQV7l 

 

Autor: Natalia Potera

%d bloggers like this: