Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Kanclerz Międzynarodowego Trybunału Karnego z wizytą w MSZ

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys spotkała się w siedzibie MSZ z Kanclerzem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, Osvaldo Zavala Gilerem.

Dzisiejsza rozmowa było okazją do omówienia kwestii bezpieczeństwa Trybunału i jego pracowników oraz ochrony niezależności MTK w kontekście jego zaangażowania w postępowania obejmujące największe współcześnie konflikty, m. in. na Ukrainie i w Palestynie. Wiceminister Mościcka-Dendys zapewniła, że Polska traktuje MTK jako centralny element międzynarodowej sprawiedliwości karnej i relacji międzynarodowych opartych na prawie, jak również popiera wysiłki Trybunału w osądzeniu najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych.

***

Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy o charakterze uniwersalnym powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni międzynarodowych, takich jak zbrodnie ludobójstwa, przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i agresję.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

%d bloggers like this: