Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Konferencja „Kwestia ormiańska wczoraj i dziś”

Obchodzony 24 kwietnia Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim wpisał się w zorganizowaną przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu oraz Fundację św. Benedykta konferencję „Kwestia Ormiańska wczoraj i dziś”, która odbyła się 21 kwietnia w auli Szkoły Katedralnej na poznańskiej Śródce. 

Wydarzenie poświęcone Armenii i Ormianom, ich historii, aktualnym sprawom międzynarodowym. Ormianom w ich górzystej ojczyźnie i rozproszonym po świecie – także w Polsce: ich tradycji, kulturze, dziedzictwu, wpływie na całokształt Rzeczypospolitej.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Prawicy Rzeczpospolitej, prof. Grzegorz Kucharczyk historyk i wykładowca, Jan Abgarowicz prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, duszpasterz polskich Ormian ks. Józef Naumowicz oraz Andrij Szkrabiuk kantor Katedry Lwowskiej. Po zakończonej konferencji i debacie, w kościele p.w. św. Małgorzaty na Rynku Śródeckim została odprawiona liturgia w obrządku ormiańskim, którą sprawował ks. archimandryta Józef Naumowicz. O oprawę liturgii zadbał chór pod kierownictwem pana Andrija Szkrabiuka –  kantora z lwowskiej katedry. Członkami chóru byli uczestnicy trwających przez 3 dni warsztatów śpiewu ormiańskiego, które prowadził wspomniany kantor.

Całość spotkania miała na celu upamiętnienie 1,5 miliona zamordowanych w latach 1915 – 1917 Ormian oraz była bezpośrednim wspomnieniem przypadającym na 24 kwietnia tzw. Krwawej Niedzieli, a więc dnia, w którym zapadły decyzje o aresztowaniu i zamordowaniu Ormian z terenów wschodniej Anatolii.

%d bloggers like this: