Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Konferencja „Sytuacja chrześcijan na świecie”, 12 września 2019 r.

Z inicjatywy Polski 22 sierpnia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Według danych chrześcijańskiej organizacji Open Doors USA – na 2,48 mld. chrześcijan na świecie – 215 milionów doświadczyło prześladowań.

„Chodzi o podkreślenie faktu, iż wolność religijna jest podstawowym i niezbywalnym prawem każdego człowieka. Dzień ten upamiętnia wszystkie ofiary prześladowań religijnych bez względu na szerokość geograficzną czy konkretną religię lub wyznanie”(…) – komentował dla portalu ekai.pl min. Jacek Czaputowicz.

W związku z zaakcentowaniem tego wydarzenia RODM Poznań organizuje konferencję pt. „Sytuacja chrześcijan na świecie”, która odbędzie się 12 września 2019 r. (czwartek)  o godz. 18:00, w RODM Poznań, przy ul. Ratajczaka 44.

Do udziału w dyskusji zostali zaproszenie dwaj prelegenci.
Pierwszy z nich – były Marszałek Sejmu i były europoseł Pan Marek Jurek, który w ramach swojej aktywności politycznej na forum PE wielokrotnie podejmował dyskusje w sprawie poszanowania podstawowych wolności człowieka, w tym wolności wyznania oraz nienaruszanie niezbywalnych praw i godności ludzkiej. Głos w dyskusji ze strony p. Marka Jurka dotyczyć będzie nie tylko konieczności troski o sytuację chrześcijan na świecie, doświadczających bezpośrednich prześladowań, ale także obrony chrześcijaństwa, które jest atakowane w całej Europie m.in. poprzez ataki na kulturę chrześcijańską.

Drugim prelegentem będzie Pan Dariusz Rosiak – publicysta i dziennikarz, komentator bieżącej sytuacji międzynarodowej. W Radiowej Jedynce prowadzi magazyn „Więcej świata”, w Radiowej Trójce natomiast audycję „Raport o stanie świata”. Jest laureatem Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż o Kurdach. Pan Dariusz Rosiak jest autorem książki „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”, za którą w 2016 r. był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Jego ostatnie dzieło będzie kanwą, w oparciu o którą opowie, jak obecnie wygląda sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Autor pisze: (…) „Chrześcijaństwo powstało na Wschodzie, ale dziś, w czasach konfliktu z Państwem Islamskim, życie chrześcijan w tym rejonie stało się niemożliwe(…)”. Na podstawie doświadczeń swoich podróży śladami wschodnich chrześcijan po Turcji, Iraku, Libanie, Egipcie, Izraelu, podczas spotkania przybliży losy tej grupy wyznaniowej.
Będzie to wyjątkowa okazja aby spojrzeć na wspomniany problem z dwóch perspektyw: polityka oraz dziennikarza i autora książki – osób świetnie zorientowanych w bieżącej problematyce spraw międzynarodowych.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Link do wydarzenia na Facebooku–> https://www.facebook.com/events/524046124998182/

%d bloggers like this: