Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Spotkanie „Wybory w Izraelu”, 19 września 2019 r.

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie organizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu na spotkanie, podczas którego usłyszymy komentarz do sytuacji po wyborach w Izraelu. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 19 września br. o godz. 18:00 w RODM Poznań, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Zbliżające się wielkimi krokami wybory parlamentarne w Izraelu, które rozpisano na 17 września, będą kolejnym w tym roku odcinkiem walki o wyborców pomiędzy Likudem i Niebiesko-Białymi.

W poprzednich wyborach parlamentarnych w kwietniu kierowany przez Benjamina Netanjahu prawicowy Likud zajął pierwsze miejsce, ale nie zdołał się porozumieć z innymi partiami w sprawie utworzenia koalicji rządowej. Stąd też samorozwiązanie parlamentu było dla Netanjahu znacznie lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza że wówczas wyrażał on przekonanie o ponownym zwycięstwie w jesiennych wyborach. W rozmowie z dziennikarzami wspomniał, iż (…) „Planujemy ostrą, wyrazistą kampanię, która przyniesie nam zwycięstwo. Wygramy my i wygra społeczeństwo” (…)
Decyzja o samorozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu nowych wyborów parlamentarnych w miesiąc po poprzednich była decyzją bez precedensu. W historii państwa Izrael nie było dotąd takiego przypadku.

Jesienne wybory do Knesetu nie tylko wskażą zwycięzcę spośród pary Likud i Niebiesko-Biali, ale stanowić będą podstawę do odpowiedzi na kilka istotnych pytań:

1. Jaka jest zdolność koalicyjna Likudu i Niebiesko-Białych i z którymi partiami mogą stworzyć większościową koalicję w Knesecie?
2. Czy wyniki wyborów wpłyną na konflikt izraelsko-palestyński i politykę zewnętrzną państwa?
3. Jakie będą główne kierunki polityki nowego rządu?
4. Czy koalicja rządowa będzie miała szansę przetrwać przez całą kadencję?

Naszym gościem będzie dr Artur Pohl, wykładowca w Zakładzie Pozaeuropejskich Studiów Politycznych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Jego naukowe zainteresowania koncentrują się na stosunkach międzynarodowych i bezpieczeństwie w regionie Bliskiego Wschodu.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2431373520243326/

%d bloggers like this: