Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji

Zrozumienie ideologicznych przyczyn rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz historycznego, mitologicznego i emocjonalnego podglebia, z której wynurzyła się na nowo upiorna maszyna rosyjskiego imperializmu – oto zadanie, które stawia przed sobą autor książki „Koniec ruskiego miru?” Piotr Skwieciński – dyplomata, publicysta i wieloletni korespondent w Moskwie.

Dlaczego społeczeństwo rosyjskie popiera tę wojnę? Dlaczego nie robią na nim wrażenia zbrodnie dokonane w ich imieniu? Czy historycznych paraleli należy szukać w czasach Iwana Groźnego, carów-autokratów, epoce komunizmu – czy wszędzie naraz? Książka Skwiecińskiego pomaga przemyśleć te pytania, dostarczając przy tym wielu nieoczywistych obserwacji i wniosków z perspektywy człowieka, który poznał Rosję od podszewki. 

Piotr Skwieciński – korespondent w Moskwie, a ostatnio dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie. Wydalony z Rosji wraz z grupą polskich dyplomatów po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z wykształcenia historyk, do 2019 dziennikarz (m.in. prezes PAP, publicysta „Życia”, „Rzeczpospolitej”, tygodnika „wSieci”). Obecnie dyplomata. 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie „Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji”, które odbędzie się we wtorek 28.02.2023 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

Wstęp wolny!

%d bloggers like this: