Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 05-12.02.2023

TURCJA

Trzęsienia ziemi o sile 7,7 i 7,6 stopnia w skali Richtera, które miały miejsce w tureckiej prowincji Kahramanmaraş, były odczuwalne w zeszły poniedziałek przez 13 milionów ludzi w 10 południowych prowincjach. Według Urzędu Zarządzania Kryzysowego i Kryzysowego (AFAD) liczba osób które zginęły w dwóch silnych trzęsieniach ziemi wzrosła w niedzielę do 29 605. AFAD poinformował również, że 147 934 innych zostało ewakuowanych z regionów dotkniętych kataklizmem bezpiecznych prowincji.

Po początkowym trzęsieniu ziemi Tureckie Siły Zbrojne (TSK) utworzyły korytarz pomocy powietrznej, aby dostarczyć do regionu zespoły poszukiwawczo-ratownicze. Duża liczba samolotów transportowych, w tym A-400M, przewoziła w ten region zespoły i pojazdy poszukiwawcze i ratownicze. Z korytarza pomocy lotniczej korzystają również samoloty sanitarne. Warto zaznaczyć, że w związku z zaistniałą tragedią otwarto przejście graniczne pomiędzy Turcją a Armenią, którego funkcjonowanie było zawieszone od 35 lat.

Turecki parlament zatwierdził w czwartek trzymiesięczny stan wyjątkowy, aby przyspieszyć działania pomocowe. W kraju trwa również siedmiodniowa żałoba narodowa po katastrofie, która zakończyła się w ubiegłą niedzielę wieczorem. Z całego świata napłynęły kondolencje wyrażające solidarność z Turcją. Wiele państw wysłało także ekipy ratunkowe i pomoc. Na miejscu przebywa także ekipa ratunkowa z Polski. 

 

STANY ZJEDNOCZONE

Administracja USA potwierdziła, że chiński balon obserwacyjny, zestrzelony w zeszłym tygodniu przez wojsko Stanów Zjednoczonych nad Oceanem Atlantyckim, był w stanie odbierać sygnały komunikacyjne dzięki umieszczonym w nich antenom, zdolnym do „operacji wywiadowczych”. Chiny zaprzeczyły tym doniesieniom, twierdząc, że balon nie był używany do celów szpiegowskich. W oficjalnym komunikacie podano, że był on jedynie przeniesionym na skutek wiatru urządzeniem pogodowym. Przedstawiciele amerykańskiej administracji uważają jednak, że wspomniany balon jest częścią szerszej floty urządzeń obserwacyjnych, obejmującej aż pięć kontynentów. W czwartek rano prawodawcy Izby Reprezentantów zagłosowali 419 do 0 za potępieniem chińskiej operacji wywiadowczej, przyjmując przy tym niewiążącą rezolucję potępiającą Pekin.

Pojawienie się niezidentyfikowanego wcześniej obiektu w amerykańskiej przestrzeni powietrznej wywołało kryzys dyplomatyczny na linii Waszyngton-Pekin, a  tym samym skłoniło sekretarza stanu USA – Antony’ego Blinkena – do odwołania swojej podróży do Chin. Warto podkreślić, że miało to być pierwsze od wielu lat spotkanie chińsko-amerykańskie na tak wysokim szczeblu.

 

UKRAINA 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w czwartek do prawodawców w Brukseli, aby pozwolili jego państwu stać się częścią Unii Europejskiej, podkreślając, że Europa jest „domem” Ukrainy. Emocjonalne przesłanie Zełenskiego miało na celu nawiązanie kontaktu z parlamentarzystami UE, naciskając tym samym na przystąpienie Ukrainy do bloku. Podkreślił, że Ukraina podziela wartości z Europą, a nie z Rosją, która, jak powiedział, próbuje cofnąć swój kraj w czasie.

Zełenski podziękował wszystkim państwom, które dostarczyły Ukrainie broń i pomoc wojskową, podkreślając jednocześnie, że jego kraj nadal potrzebuje nowoczesnych czołgów, rakiet dalekiego zasięgu i nowoczesnych myśliwców, aby chronić swoje bezpieczeństwo, które, jak powiedział, jest również bezpieczeństwem Europy.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego – Roberta Metsola – w swoim przemówieniu otwierającym sesję plenarną powiedziała, że „Ukraina to Europa, a przyszłość tego narodu leży w Unii Europejskiej.  Europejscy przywódcy jasno poparli stronę Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. Co więcej, kilka państw, w tym Niemcy, Polska i Holandia, finalnie dało zielone światło na dostarczenie Kijowowi ciężkich czołgów bojowych.

 

CYPR

Były minister spraw zagranicznych Cypru – Nikos Christodoulides – został wybrany na nowego prezydenta tego państwa. Jego rywal, Andreas Mavroyiannis, przyznał się do porażki i pogratulował zwycięstwa swojemu konkurentowi.

Według oficjalnych wyników, Christodoulides w drugiej turze wyborów uzyskał 51,9% głosów wobec 48,1% Mayroyiannisa. Frekwencja wyborcza wyniosła 72,4 procent, a głos oddało ponad 405 000 obywateli, czyli o ułamek więcej niż w pierwszej turze. Największym zmartwieniem wielu wyborców są koszty utrzymania, kryzys, nielegalna imigracja i prawie półwieczny konflikt graniczny dotyczący podziału wyspy między greckojęzycznym południem a protureckim, separatystycznym państwem na północy (uznanym tylko przez Ankarę). Mavroyiannis obiecał w trakcie swojej kampanii wznowienie negocjacji już od pierwszego dnia objęcia urzędu. Christodoulides zażądał natomiast wprowadzenia zmian jeszcze przed wznowieniem rozmów.

49-letni Christodoulides wystartował w wyborach jako niezależny kandydat podzielonego etnicznie Cypru, unikając tym samym podziałów ideologicznych i partyjnych. Jego przesłanie odbiło się szerokim echem wśród wyborców. Z kolei Mavroyiannis, który służył jako ambasador Cypru przy ONZ, pozycjonował się jako orędownik zmian, opowiadający się za nową erę polityczną. Pomimo wszelkich obietnic, poparcie jakie otrzymał od zakorzenionej w komunizmie partii AKEL, mogło skłonić wciąż niezdecydowanych wyborców do ostatecznego poparcia Christodoulidesa.

 

Autor: Natalia Potera

 

BBC, Chinese balloon capable of gathering intelligence – US official https://www.bbc.com/news/world-us-canada-64587228

DailySabah, More than 29,000 killed in powerful earthquakes in Türkiye  https://www.dailysabah.com/turkey/more-than-29000-killed-in-powerful-earthquakes-in-turkiye/news

Dziennik Gazeta Prawna, Przejście graniczne Turcja-Armenia zostało otwarte po raz pierwszy od 35 lat https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8658693,turcja-armenia-przejscie-graniczne-otwarte-35-lat.html 

CNN Europe is Ukraine’s ‘home,’ Zelensky tells EU lawmakers in emotional address  https://edition.cnn.com/2023/02/09/europe/zelensky-eu-parliament-address-intl/index.html

France24, Cyprus ex-foreign minister Christodoulides elected youngest president https://www.france24.com/en/europe/20230212-cyprus-ex-foreign-minister-christodoulides-elected-youngest-president

%d bloggers like this: