Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Międzynarodowy wymiar Powstania Warszawskiego

Zapraszamy na spotkanie dotyczące międzynarodowego wymiaru Powstania Warszawskiego. Wydarzenie odbędzie się 4 sierpnia 2022 r. o godz. 18:00 w Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

Decyzja wywołania powstania w Warszawie była, jest i będzie przedmiotem kontrowersji. Czy była podjęta odpowiedzialnie, czy uwzględniała wszelkie okoliczności, czy brano przy jej podejmowaniu pod uwagę koszty ewentualnej klęski, na ile była ona uwarunkowana romantycznym stereotypem „gloria victis”? Te i wiele innych pytań wciąż nas zajmują i zapewne długo będą inspiracją debat ważnych dla Polski i Polaków. Jednym z ważnych wymiarów refleksji o Powstaniu jest jego wymiar międzynarodowy, postawa mocarstw ówczesnej Koalicji. Czy zostaliśmy opuszczeni i zdradzeni, czy może zgrzeszyliśmy brakiem realizmu? To są pytania ważne, nie tylko w kontekście historycznym, ale również współczesnym.

Spotkanie poprowadzi dr hab. prof. UAM Paweł Stachowiak – historyk i politolog. Absolwent historii na UAM. Zatrudniony w Zakładzie Najnowszej Historii Politycznej Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Jego zainteresowania badawcze obejmują dzieje polskiej myśli politycznej, kwestie polityki pamięci oraz relacje między religią a polityką. Autor monografii: „U źródeł katolicyzmu endeckiego. Obóz narodowy wobec religii i Kościoła katolickiego” oraz: „Kościół rzymskokatolicki w Polsce po r. 1989. Uczestnik życia politycznego i konstruktor pamięci zbiorowej”.

%d bloggers like this: