Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 26-31.07.2022

TAJWAN, CHINY, USA
Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wyraziła chęć złożenia wizyty na Tajwanie w kwietniu bieżącego roku. Niemniej jednak, podróż ta została przełożona po tym, jak uzyskała ona pozytywny wynik testu na Covid-19. W zeszłym tygodniu Pelosi ponownie zakomunikowała, że „ważne jest okazanie poparcia dla Tajwanu”, w związku z czym chce doprowadzić do sukcesywnego przeprowadzenia oficjalnej wizyty w tym państwie. Podróż Pelosi ma miejsce w czasie wzmożonych napięć między Waszyngtonem a Pekinem. Mówi się, że administracja Bidena próbowała nawet odwieść kalifornijskich demokratów od wyjazdu. Chiny ostrzegły przed „poważnymi konsekwencjami”, jeśli Pelosi miałaby kontynuować swoją wizytę. Chociaż Stany Zjednoczone utrzymują tak zwane „solidne, nieoficjalne stosunki” z Tajwanem, mają formalne powiązania dyplomatyczne jedynie z Chinami.

AFRYKA, ROSJA, USA
Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek, że ich sekretarz stanu Anthony Blinken uda się do RPA, DRK i Rwandy między 7 a 11 sierpnia. Podróż ta została zgłoszona zaledwie dwa dni po tym, jak Siergiej Ławrow zakończył swoją podróż w czterech krajach afrykańskich: Egipcie, Kongo, Ugandzie i Etiopii. Minister spraw zagranicznych Rosji dodał wówczas, że sankcje nałożone na jego kraj pogarszają sytuację związaną z globalnym kryzysem żywnościowym. Dzięki tym nowo zaplanowanym wizytom Waszyngton ma nadzieję zmienić narrację i zabezpieczyć swoją pozycję jako mocarstwa prohumanitarnego. Należy wspomnieć, że wiele państw afrykańskich odmówiło potępienia inwazji Rosji na Ukrainę. 25 z 54 przedstawicieli Afryki wstrzymało się od głosowania za potępieniem Rosji podczas marcowego Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

IRAK
Irak nie był w stanie utworzyć rządu od czasu, gdy w październiku ubiegłego roku odbyły się wybory parlamentarne. Po ponad dziewięciu miesiącach przywódcy polityczni nadal nie byli w stanie podjąć żadnych udanych działań. Teraz zwolennicy irackiego duchownego Moqtady Sadra, jednego z najpotężniejszych ludzi w kraju, zebrali się i zaatakowali w środę iracki parlament, by zaprotestować przeciwko korupcji. Ponadto demonstranci sprzeciwiają się nominacji popieranego przez Iran kandydata na premiera. Al-Sadr polecił swojemu blokowi parlamentarnemu zrezygnować masowo w czerwcu po tym, jak parlament po raz kolejny nie utworzył rządu.

ŁOTWA
Gazprom odcina dostawy gazu na Łotwę. Rosyjski producent gazu powiedział, że jego decyzja opiera się na pogwałceniu przez Łotwę warunków dostaw, czego jednak nie sprecyzowano w sobotnim oświadczeniu. Jeden z wysokich rangą łotewskich urzędników twierdzi, że posunięcie to ma niewielki wpływ, ponieważ jego kraj już zdecydował o zakazie importu rosyjskiego gazu od stycznia 2023 roku. Rosja odcięła już dostawy gazu do Polski, Bułgarii, Danii, Finlandii, Holandii, które odmówiły zapłaty za gaz zgodnie z zarządzeniem prezydenta Władimira Putina, nakazującym założenie kont rublowych w rosyjskim banku. Co więcej, Rosja wstrzymała również sprzedaż gazu do Shell Energy Europe w Niemczech.

 

Autor: Natalia Potera

 

Źródła:

AlJazeera, Iraq’s political chaos: Why did protesters storm the parliament?
https://www.aljazeera.com/news/2022/7/28/iraq-political-chaos-why-did-protesters-storm-parliament-
explainer
ALJazeera, Russia’s Gazprom cuts off gas supplies to Latvia
https://www.aljazeera.com/news/2022/7/30/russias-gazprom-cuts-off-gas-supplies-to-latvia
Africa News, The U.S. sends top diplomats to Africa just after Russia's visit
https://www.africanews.com/2022/07/30/us-sends-top-diplomats-to-africa-just-after-russias-visit/
BBCNews, Pelosi Taiwan visit: Beijing vows consequences if US politician travels to island
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-62310576

%d bloggers like this: