Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Odwołanie spikera Izby Reprezentantów, atak Hamasu na Izrael oraz wybory do landtagu

USA

3 października po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych przewodniczący Izby Reprezentantów został odwołany poprzez głosowanie. Kevin McCarthy z Partii Republikańskiej po 9 miesiącach sprawowania urzędu został we wtorek odwołany z funkcji przewodniczącego większością 216 do 210. Było to możliwe pomimo nieznacznej przewagi Republikanów w Izbie Reprezentantów, ponieważ do Partii Demokratycznej, której wszyscy członkowie głosowali za odwołaniem, przyłączyła się grupa ultrakonserwatywnych Republikanów pod przewodnictwem Matta Gaetz’a, którzy w styczniu zgodzili się poprzeć McCarthiego pod warunkiem wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym do odwołania przewodniczącego wystarczy wniosek tylko jednego członka Izby. 

McCarthy od początku sprawowania urzędu musiał lawirować pomiędzy obiema partiami. Najbardziej konserwatywny odłam Partii Republikańskiej, który pragnął ograniczyć wydatki państwa, oskarżył byłego już spikera o sprzymierzenie się z Demokratami w celu uchwalenia prowizorium budżetowego przedłużającego finansowanie administracji USA do 17 listopada. 

Z kolei Demokraci mają McCarthiemu za złe rozpoczęcie procedury impeachmentu Prezydenta Jo Bidena bez wcześniejszego głosowania w Izbie Reprezentantów. 

Głosowanie nad nowym przewodniczącym planowane jest na środę 11 października, nie wiadomo jednak jak długo potrwa, sam Kevin McCarthy wybrany został dopiero w 15 turze. Długotrwały wakat na tak ważnym stanowisku może wpłynąć niekorzystnie na stan amerykańskiej gospodarki. 

 

IZRAEL

W sobotę 7 października fundamelistyczna organizacja palestyńska Hamas zaatakowała Izrael. Bojownicy Hamasu wkroczyli na terytorium południowego Izraela, jednocześnie niemal wszystkie izraelskie miasta zostały zasypane wystrzeliwanymi przez palestyńską organizację rakietami, których miało być ponad 2 tysiące. Ofiary po stronie Izraela na koniec weekendu szacuje się na ponad 600 osób. Na skutek izraelskich ataków z powietrza w Strefie Gazy zginęło około 400 Palestyńczyków.

Do eskalacji toczącego się od lat konfliktu przyczyniło się wejście do izraelskiego rządu skrajnej prawicy, co pozwoliło na wywarcie wpływu na politykę wobec Palestyńczyków na skutek czego nasiliły się ataki bojówek osadników żydowskich. 

Premier Izraela Beniamin Netanjahu powiedział, że „pierwsza faza” izraelskiego odwetu zakończyła się „destrukcją większości sił wroga, które wdarły się na nasze terytorium”. Rząd Netanjahu zdecydował o wstrzymaniu dostaw prądu, paliwa i towarów do Strefy Gazy.

Izrael w niedzielę oficjalnie zatwierdził, że państwo znajduje się w stanie wojny.  

Poparcie dla Izraela wyraził prezydent USA Jo Biden. Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin zapowiedział wysłanie statków i samolotów bliżej izraelskiej granicy. Ponadto amerykanie mają zaopatrzać Izrael w dodatkowy sprzęt i zasoby.

 

NIEMCY

W niedzielę 8 października w dwóch niemieckich landach odbyły się wybory do landtagu- parlamentu krajów związkowych. Zarówno w Bawarii jak i w Hesji zwyciężyły partie chadeckie będące w opozycji do rządzących na szczeblu federalnym SPD, Zielonych i FDP. 

Pomimo, że rządząca Bawarią CSU uzyskała najniższe poparcie w swojej 65 letniej historii sprawowania władzy w landzie (ok. 36,5% głosów) to i tak wystarczył on do kontynuacji koalicji z partią Wolni Wyborcy. W Hesji CDU zdobyło ok. 35% głosów znacznie poprawiając swój wynik z ostatnich wyborów.

Porażkę trzech partii rządzących niemiecki politolog Karl- Rudolf Korte tłumaczył faktem, że społeczeństwo „nie ma pewności czy są w stanie rozwiązać problemy w państwie.”

 

Autor: Julia Makurat

 

Polityka, Przewodniczący Izby Reprezentantów odwołany. Pierwszy raz w historii USA https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2229840,1,przewodniczacy-izby-reprezentantow-odwolany-pierwszy-raz-w-historii-usa.read

The Guardian, Kevin McCarthy ousted as US House speaker by hard-right Republicans https://www.theguardian.com/us-news/2023/oct/03/kevin-mccarthy-oust-republican-house-speaker-vote-result-matt-gaetz

BBC, Kevin McCarthy has gone. Why was he removed and who might replace him? https://www.bbc.com/news/world-us-canada-67004970

Defence24, Kto stoi za atakiem na Izrael?  https://defence24.pl/geopolityka/kto-stoi-za-atakiem-na-izrael-analiza

CNN, Israel formally declares war against Hamas as it battles to push militants off its soil https://edition.cnn.com/2023/10/08/middleeast/israel-gaza-attack-hostages-response-intl-hnk/index.html

Politico, Pentagon to send ships, aircraft closer to Israel to show force https://www.politico.com/news/2023/10/08/pentagon-ships-aircraft-israel-hamas-00120523

The Guardian, Germans go to vote in Bavaria and Hesse state elections https://www.theguardian.com/world/2023/oct/08/germans-go-to-vote-in-bavaria-and-hesse-state-elections

DW, Wybory landowe w Niemczech. Zwycięstwo chadeków https://www.dw.com/pl/wybory-landowe-w-niemczech-zwyci%C4%99stwo-chadek%C3%B3w/a-67034663

%d bloggers like this: