Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 08-14.06.2023

WĘGRY

Obchody Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywane także Bożym Ciałem, przypadają na Węgrzech 11 czerwca. W tym roku uroczystość w polskiej parafii w Budapeszcie odbyła się o godz. 9.00. Po mszy Św., odprawianej w języku węgierskim, Polacy i Węgrzy wyruszyli na Procesję Eucharystyczną do czterech ołtarzy, które umiejscowione zostały na ulicach Kőbányi wokół tamtejszego polskiego kościoła. 

Po procesji nastąpiła kolej a odprawienie Mszy Św. w języku polskim. Obu mszom przewodniczył proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztof Grzelak SChr. w asyście ks. Lucjana i Kazimierza, tj. duchownych z Lublina, którzy gościnnie przebywali w Budapeszcie.

W trakcie uroczystości Ambasador RP na Węgrzech – Pan Sebastian Kęciek – przekazał polskiej parafii medal pamiątkowy, który otrzymał w czasie osobistej audiencji od papieża Franciszka podczas tegorocznej wizyty Ojca Świętego w Budapeszcie.

 

CZECHY

W ubiegłą sobotę, tj. 10 czerwca, w czeskim Karwinie odbył się Festiwal Mniejszości Narodowych zatytułowany „Przenikanie Kultur“. Wydarzenie zostało zorganizowane przez władze miasta oraz Miejski Dom Kultury, przy współpracy z Miejscowym Kołem PZKO, Gminą Słowaków, Gminą Grecką, Stowarzyszeniem Romów Moraw Północnych i Wietnamskim Związkiem Województwa Morawsko-Śląskiego.

Zgromadzone na festiwalu osoby mogły podziwiać występy czeskich, polskich, greckich, romskich, słowackich, śląskich, wietnamskich i węgierskich zespołów. Podczas wydarzenia można było także zakupić narodowe specjały gastronomiczne pochodzące z różnych stron świata.

„Śląsk Cieszyński to wielokulturowy region, w którym od niepamiętnych czasów żyją razem ludzie różnych narodowości. Spotykają się tu kultury czeska i polska, ale swoje niezatarte piętno odcisnęły także kultury słowacka, niemiecka i żydowska. W Karwinie istnieje również bardzo aktywna społeczność grecka i grupa etniczna Romów. Festiwal Przenikania Kultur promuje wzajemne poznawanie kultury i tradycji tych narodowości”.

 

LITWA 

W tym roku przypada dziesiąta jubileuszowa Parada Polskości w Wilnie, która od 2004 roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla Polaków mieszkających na Litwie. Wydarzenie tradycyjnie zostało zorganizowane przez Związek Polaków na Litwie na czele z prezesem Waldemarem Tomaszewskim. Parada, w której jak podaje TVP Wilno wzięło udział ponad 10 000 osób, zakończyła się ogromnym sukcesem. Symbolicznym zwieńczeniem dziesięciotysięcznego biało-czerwonego pochodu była Msza św. w Ostrej Bramie, w miejscu bliskim dla każdego Polaka.

„Razem z Polakami z Wileńszczyzny i całej Litwy całą trasę przeszli i wzięli udział we Mszy Świętej goście honorowi: Konstanty Radziwiłł – ambasador RP w Wilnie wraz z małżonką, Adam Struzik – marszałek Województwa Mazowieckiego, Janusz Kowalski – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi RP, Halina Bieda i Ryszard Majer – senatorowie RP, Stefan Krajewski – poseł na Sejm RP, Bogusław Rogalski – poseł VI kadencji do Parlamentu Europejskiego, liderzy polonijnych organizacji z 10 krajów oraz liczni przyjaciele wilniuków z Macierzy”.

 

TUNEZJA

26 maja b.r. w Pałacu Ennejma Ezzahra, w tunezyjskim Sidi Bou Said wystąpił wybitny polski artysta jazzowy Artur Dutkiewicz. Organizatorem koncertu była Ambasada RP w Tunisie we współpracy z Centrum Muzyki Arabskiej i Śródziemnomorskiej. Wydarzenie, w którym udział wzięło ok 150 osób – w tym przedstawiciele misji dyplomatycznych i organizacji pozarządowych, tunezyjskiego środowiska artystycznego oraz Polonii – idealnie wpisało się w uroczyste obchody „Polish Heritages Days”.

„Polski muzyk zaprezentował niezwykle bogaty repertuar jazzowych kompozycji własnych bazujących na polskich melodiach ludowych oraz inspirujący się muzyką rodzimych klasyków, w tym I. J. Paderewskiego. Zgromadzona publiczność z niezwykłym entuzjazmem odebrała inspirowany afrykańskimi melodiami „Mazurek Africa”, ze wzruszeniem zaś polsko- ukraiński utwór „Hej sokoły”, do którego zaczęła spontanicznie śpiewać”.

 

Autor: Natalia Potera 

 

Głos Polonii Głos Polonii, https://www.facebook.com/glospolonii/posts/pfbid0ZbbT2eSfZEkPn664mGBnpnZFmdxLqQ7fb97D5LCC2wNvC9N3PrVJ1Dw2Uhk5Tt4Ml 

Polonijna Agencja Informacyjna, https://www.facebook.com/PolonijnaAgencjaInformacyjna/posts/pfbid02QfPhazxzrQXYsnSYfvgGyVK3bNYAjbbt2PiNCH4zhU8RXLG7pUxX22JBnKS42H9Pl 

L24.lt, http://l24.lt/pl/spoleczenstwo/item/389254-tysiace-polakow-na-paradzie-polskosci-w-wilnie 

Polonijna Agencja Informacyjna, http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=27355

%d bloggers like this: