Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 05-12.06.2023

UKRAINA, KANADA

Ukraiński przywódca uczestniczący w konferencji prasowej w Kijowie wraz z premierem Kanady Justinem Trudeau odniósł się do komentarza prezydenta Rosji Władimira Putina o tym jakoby siły ukraińskie ponosiły „znaczące straty”.

Wołodymyr Zełenski potwierdza postęp działań zbrojnych na terenach okupowanej Ukrainy. Załenski powiedział w sobotę, że trwają kontrofensywy i działania obronne przeciwko siłom rosyjskim. Zapewnił tym samym, że ukraińscy dowódcy są w „pozytywnym” nastawieniu w związku z dotychczasowymi postępami na linii frontu.

Trudeau z kolei, będący pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedził Ukrainę od czasu niszczycielskich powodzi spowodowanych pęknięciem tamy na Dnieprze, zaoferował wsparcie finansowe, wojskowe i moralne. Zadeklarował 350 mln euro nowej pomocy wojskowej, oprócz ponad 5,5 mld euro, które Kanada przekazała już od początku wojny w lutym 2022 r.

 

ARABIA SAUDYJSKA, CHINY

Minister energii Arabii Saudyjskiej oświadczył, że jego państwo chce pogłębić współpracę z Chinami wbrew obawom Zachodu, w tym przede wszystkim Stanów Zjednoczonych.

Jako największy na świecie eksporter ropy naftowej, dwustronne stosunki Arabii Saudyjskiej z największym jak dotychczas konsumentem energii opierają się na powiązaniach węglowodorowych. Jednak współpraca między Rijadem a Pekinem pogłębiła się również w zakresie bezpieczeństwa i wrażliwych technologii w związku z ociepleniem więzi politycznych.

Rozwój wzajemnych relacji zwiększyły również perspektywy pomyślnego zakończenia trwających od 2004 roku negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu między Chinami a zdominowaną przez Arabię ​​Saudyjską Radą Współpracy Zatoki Perskiej (GCC).

Minister inwestycji Arabii Saudyjskiej, Khalid Al Falih, powiedział, że jakiekolwiek porozumienie będzie musiało chronić wschodzące gałęzie przemysłu Zatoki Perskiej, ponieważ region zaczyna się dywersyfikować w kierunku sektorów gospodarki niezwiązanych z ropą.

 

SZKOCJA

Była premier Szkocji — Nicola Sturgeon — została aresztowana w związku z policyjnym dochodzeniem w sprawie finansowania Szkockiej Partii Narodowej. Finalnie została jednak zwolniona bez postawienia zarzutów w oczekiwaniu na dalsze dochodzenie.

Niedzielne aresztowanie było trzecim w śledztwie, które wstrząsnęło szkockim systemem politycznym. Mąż Sturgeon — Peter Murrell — były dyrektor naczelny SNP, został aresztowany w ramach śledztwa w kwietniu. Murrell od dawna boryka się z pytaniami dotyczącymi rzekomego przekierowania 600 000 funtów brytyjskich z darowizn SNP, które miały wesprzeć jego dążenie do niepodległości Szkocji. Nie zadeklarował również osobistej pożyczki dla SNP w wysokości ponad 100 000 funtów brytyjskich, co mogłoby naruszyć przepisy dotyczące przejrzystości finansowania politycznego. Później został zwolniony bez postawienia zarzutów w oczekiwaniu na dalsze dochodzenie. Skarbnik partii — Colin Beattie — również został aresztowany w kwietniu b.r. (później także zwolniony).

Aresztowanie Sturgeona jest głęboko zawstydzające dla SNP, która prowadzi kampanię na rzecz zakończenia trzywiekowej unii politycznej Szkocji z Anglią.

 

Autor: Natalia Potera 

 

Euronews, Zelenskyy confirms counteroffensive actions taking place in Ukraine  https://www.euronews.com/2023/06/10/zelenskyy-confirms-counteroffensive-actions-taking-place-in-ukraine 

CAN, Saudi Arabia seeks cooperation with China, ‚ignores’ Western worries  https://www.channelnewsasia.com/world/saudi-arabia-seeks-cooperation-china-ignores-western-worries-3554346 

AlJazeera, Scotland’s ex-leader Nicola Sturgeon arrested in finance probe https://www.aljazeera.com/news/2023/6/11/scotlands-ex-leader-nicola-sturgeon-arrested-in-finance-probe

%d bloggers like this: