Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 08-15.03.2023

USA

6 marca, w siedzibie polskiego konsulatu na Manhattanie miał miejsce koncert mający na celu przybliżenie zgromadzonym gościom twórczości polskich kompozytorek.

Koncert został zorganizowany w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet. W repertuarze uwzględniono muzyczny dorobek czterech polskich kompozytorek. Wykonaniem utworów zajęli się dwaj wybitni pianiści – Piotr Różański i Grzegorz Mania, którzy w trakcie koncertu zagrali na cztery ręce, wykonując kolejno utwory Katarzyny Kwiecień-Długosz, Anny Rocławskiej-Musiałczyk, Hanny Kulenty i Anny Ignatowicz-Glińskiej. Gospodarzem wydarzenia był konsul generalny RP w Nowym Jorku – Adrian Kubicki. W koncercie wzięli udział przedstawiciele Polonii z kilku stanów oraz legenda polskiej piosenki Stan Borys.

„W wydarzeniu wzięły udział również zasłużone dla Polonii kobiety ze Wschodniego Wybrzeża USA, m.in. sybiraczka i naczelna prezes Korpusu Pomocniczego Pań przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Helena Knapczyk, Maria Bielski reprezentująca polskie harcerstwo czy Jadwiga Kopala – Główna Marszałek Parady Pułaskiego 2020/2021”.

Polonijna Agencja Informacyjna http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=25746

 

CHINY

24 lutego b.r. dzięki inicjatywie Konsulatu Generalnego RP w Kantonie zorganizowano spotkanie z przedstawicielami korpusu konsularnego pozostałych państw, mające na celu okazanie solidarności z Ukrainą. Wydarzenie było bezpośrednio powiązane z przypadającą pierwszą rocznicą pełnowymiarowego ataku Rosji. Swój udział potwierdzili konsulowie generalni (lub ich zastępcy) z piętnastu podobnie myślących państw. 

Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania przez konsula generalnego RP – Piotra Nowotniaka, konsul generalny Ukrainy – Sergiej Kapuzo, także wygłosił swoje przemówienie, w którym podziękował Polsce za pomoc niesioną Ukrainie i jej obywatelom. Podkreślił przy tym przyjaźń łączącą oba kraje, która została potwierdzona zwłaszcza w tych trudnych czasach.

„Na zakończenie zebrani goście zostali zaproszeni do wykonania wspólnych fotografii z flagą ukraińską oraz hasłem „I stand for peace. I stand with Ukraine”. Podczas spotkania odbyła się także prezentacja plakatów autorstwa Jacka Staniszewskiego oraz dystrybucja pocztówek z kodem QR odnoszącym do strony internetowej wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!” (momidontwantwar.eu)”.

Polonijna Agencja Informacyjna http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=25685

 

ISLANDIA 

Począwszy od przyszłego roku akademickiego na wydziale Języków i Kultury Uniwersytetu Islandzkiego zostaną wprowadzone Studia Polonistyczne. Zajęcia będą prowadzone w ramach przedmiotów dodatkowych („minor”). Podczas studiów uczestnicy kursu będą uczyć się języka polskiego oraz zdobywać wiedzę na temat polskiej kultury i społeczeństwa.

Ambasada RP w Reykjaviku/Pólska Sendiráðið í Reykjavík https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02cu6cDvEDac69XyzaA33VYECNEk1xxhpfAUU4VLdV8gC7op1EXgRzMJxN3PmRR51ol&id=100064696021946&eav=AfYk8Jj6Lu8CMLTdReXzK_5-FSRrVz5sgH24PgPFw57-9WNOrPOKnilHcnIT4lQpwZo&m_entstream_source=timeline&paipv=0&_rdr 

 

FRANCJA 

W minionych dniach prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca Prezesa Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, wraz z prof. Janem Żarynem z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Jackiem Pawłowiczem, reprezentującym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, wzięli udział w spotkaniach z polonijną młodzieżą podejmującą edukację we francuskich szkołach, w tym uczniów Sekcji Polskich Liceum Międzynarodowego w Saint-Germain-en-Laye i Liceum Montaigne w Paryżu, uczniów Szkoły Polskiej w Aulnay-sous-Bois, uczniów Szkoły Polskiej im. A. Mickiewicza w Paryżu oraz uczniów Szkoły Polskiej przy Parafii Św. Genowefy w Paryżu. 

„Prelekcje oparto o trzy tematy: zasadność kultywowania pamięci Żołnierzy Wyklętych i ideę powstania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, docieranie do śladów i odtwarzanie pamięci zatartej przez terror komunistycznych oraz upamiętnianie ofiar zbrodni komunistycznych na przykładzie Muzeum przy ul. Rakowieckiej w Warszawie”.

Podczas spotkania, którego dalsza część była zorganizowana w Ambasadzie RP w Paryżu, odbyła się uroczystość uhonorowania Ambasadora Jana E. Rościszewskiego i Andrzeja Wodę (przewodniczącego Klubu Gazety Polskiej w Paryżu) Krzyżem Służby Niepodległości. Odznaczenia zostały przyznane przez Fundację Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Więzionych, Internowanych, a wręczał je dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – Jacek Pawłowicz.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0cdNYZxSqKiDoqZMjFPJofZoxBQtDnZnZ2WHG5Fcg9Pndx2eL8h2Gx1NExtrhBUFSl&id=100064724827783&eav=AfY3fjZUlnRFo2hujYd5eu0wbECHxK264rRF_7ykEnjJu5ZXrX28M9KGOAM4RsL7YiI&paipv=0 

 

Autor: Natalia Potera

%d bloggers like this: