Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 09-16.08.2023

UKRAINA

Dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Fundacji Pogoń Lwów młodzi Pogończycy mieli możliwość uczestniczenia w tygodniowym obozie piłkarskim w Starej Soli, podczas którego wzięli udział w intensywnym treningu przeprowadzanym dwa razy dziennie. Trenerzy zaangażowali się przy tym w indywidualną pracę z zawodnikami. Czas spędzony na obozie piłkarskim dodatkowo umiliły inne atrakcje, takie jak gry ruchowe oraz zabawy w wodzie.

Pogoń Lwów reaktywowana została w 2009 roku. Działa do dnia dzisiejszego i jest kontynuatorem tradycji powołanego wiosną 1904 r. w C. K. IV Gimnazjum we Lwowie piłkarskiego Klubu Gimnastyczno-Sportowego IV Gimnazjum, działającego od roku 1907 pod nazwą LKS Pogoń. 

W 2007 r. we Lwowie powstała inicjatywa zjednoczenia młodzieży polskiej wokół sportu. Dwa lata później – dzięki staraniom młodych Polaków mieszkających i studiujących w tym mieście, oraz przy wsparciu Konsulatu RP we Lwowiem z konsulem Grzegorzem Opalińskim na czele i Fundacji „Semper Fidelis”, która przekazała dotację na działalność – Lwowski Klub Sportowy Pogoń został reaktywowany, co zostało entuzjastycznie przyjęte przez kibiców w Polsce. W pierwszym rozegranym meczu zawodnikom Pogoni kibicowali przedstawiciele polskich władz. 

 

Polonijna Agencja Informacyjna http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=28422 

 

 

CZECHY

Od 4 do 6 sierpnia 2023 r. w Jabłonkowie, miejscowości położonej na terytorium Republiki Czeskiej, odbywały się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „76. Gorolski Święto”. Warto podkreślić, że jest to drugi najstarszy festiwal folklorystyczny w Czechach i zdecydowanie największa tego typu impreza na Zaolziu. Inicjatywę wspiera Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

Jak co roku uczestnicy festiwalu mogli podziwiać występy międzynarodowych zespołów tanecznych, w tym tych pochodzących m.in. z Polski, Czech, Słowacji, Macedonii Północnej, Bułgarii i Kolumbii. Wydarzenie dodatkowo umilały pokazy i warsztaty artystyczne, seminaria etnograficzne, wystawy plenerowe, spotkania autorskie i promocje publikacji o tematyce folklorystycznej. Dodatkową atrakcją imprezy był Rajd Turystyczny „O kyrpce Macieja” i Bieg przełajowy „O dzbanek mleka”.

„U początków święta Polaków w Jabłonkowie było przedwojenne Święto Gór, które do 1937 r. odbywało się w Wiśle. Po zakończeniu II wojny światowej wydarzenie przeniesiono na Zaolzie, gdzie organizowane jest już po raz 76. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków zamieszkujących Republikę Czeską i turystów”.

 

Polonijna Agencja Informacyjna http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=28345 

 

SŁOWENIA

Ambasada RP w Lublanie ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na drugą edycję Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Vistula w Słowenii. Pokaz filmowy odbędzie się w Kinie Plenerowym Arrigoni gdzie 21 sierpnia o godzinie 21:00 zostanie zaprezentujemy film „???????????????????????????????????? ???????????? ????????šč???????????? ????????????” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Następnego wieczoru, również o godzinie 21:00, będzie wyświetlany „Ž???????????????????? ???????? ????????????????????????” w reżyserii Anny Jadowskiej.

Fascynujących wydarzeń nie zabraknie także w Art. Kinie Odeon, gdzie 22 sierpnia o godzinie 19:00 będzie można obejrzeć film dokumentalny „????????????????????????????????????????????????” w reżyserii Łukasza Kowalskiego. Ta przejmująca opowieść o walce o przetrwanie i pomocy potrzebującym z pewnością przyciągnie uwagę widzów zgromadzonych przed dużym ekranem. Następnego dnia zaprezentujemy blok filmów krótkometrażowych.

Festiwal zakończy się 23 sierpnia pokazem filmu opartego na faktach. Już o godzinie 19:00 można będzie zapoznać się z „???????????? ???????????????????????? ????????????????????” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Filom opowiada prawdziwą historię June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, które w dzieciństwie przestały rozmawiać z otoczeniem, nawiązując ze sobą literacki dialog. 

Ambasada RP w Lublanie / Embassy of the Republic of Poland in Ljubljana https://www.facebook.com/PolishEmbassySLO/posts/pfbid02d6KfirnU2NSb79zjkZDpuvb19btcs8TEnxwiZ3r3F6LpMZCi6X9PcnDN3spnguHKl

 

Autor: Natalia Potera

%d bloggers like this: