Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 14-21.08.2023

USA

Były prezydent USA – Donald Trump, potwierdził w niedzielę 20 sierpnia, że nie zmierzy się w debatach ze swoimi rywalami z partii republikańskiej. Pierwsza z nich miałaby się odbyć już w środę.

„Opinia publiczna wie, kim jestem i jaką udaną prezydenturę miałem” – napisał Trump na swojej stronie Truth Social. „Dlatego NIE BĘDĘ PROWADZIŁ DEBAT!” Jego rzecznik nie wyjaśnił od razu, czy planuje bojkotować wszystkie prawybory, czy tylko te, które są obecnie zaplanowane.

Trump wielokrotnie krytykował również Foxa, gospodarza wydarzenia z 23 sierpnia, twierdząc, że jest to „wroga sieć”, która jego zdaniem nie będzie go traktować sprawiedliwie. Fox kiedyś był zagorzałym obrońcą byłego prezydenta, ale wydaje się być bardziej przychylny jego czołowemu rywalowi, gubernatorowi Florydy Ronowi DeSantisowi. Kierownictwo Fox i gospodarze lobbowali Trumpa, aby wziął udział, zarówno prywatnie, jak i na falach sieci. Ale Trump, według bliskiej mu osoby, był niewzruszony, wierząc, że dyrektorzy nie zabiegaliby o niego, gdyby nie martwili się o swoje oceny.

To nie pierwszy raz, kiedy Trump zdecydował się pominąć dużą debatę. W 2020 roku Trump wycofał się z drugiej debaty wyborczej przeciwko obecnemu prezydentowi Joe Bidenowi po tym, jak Komisja ds. Debat Prezydenckich, bezpartyjna grupa, która od ponad trzech dekad jest gospodarzem debat wyborczych, starała się uczynić ją wirtualną po tym, jak Trump uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Trump odmówił, mówiąc, że będzie debatował tylko na scenie.

 

PORTUGALIA

W 2019 roku nowo powstała prawicowa partia polityczna Chega! – co dosłownie można przetłumaczyć na angielski „Dość!” – zdobyło jedno miejsce w parlamencie portugalskim. Obecnie jest to już trzecia co do wielkości partia w Portugalii. Promuje hasła rasistowskie i antyimigranckie narracje niemniej jednak zdecydowanie zaprzecza, że jest skrajną prawicą.

Zaskakujący może wydawać się wzrost popularności tak młodej i kontrowersyjnej partii, która szybko wpisała się w szerszy krajobraz europejskich partii populistycznych i prawicowych, zabiegając o względy skrajnej prawicy swoimi narracjami skierowanymi przeciwko migrantom, społeczności LGBTQ+ i muzułmanom. 

Dla wielu obserwatorów spoza Portugalii powstanie partii było zaskoczeniem. Wielu ludzi nie zdawało sobie sprawy z tego, że w Portugalii istnieje tak duża, skrajnie prawicowa scena, ponieważ historycznie, od końca Salazara (w 1974 r.) nic na to nie wskazywało. 

Heidi Beirich, współzałożyciel Global Project Against Extremism (GPAHE), powiedziała:

„Wydawało się, że Portugalia przeciwstawia się trendowi, który można zaobserwować w miejscach takich jak Włochy, Szwecja, Francja i tak dalej”.

De Carvalho powiedział, że odkąd Chega po raz pierwszy zasiadał w parlamencie w 2019 r., w Portugalii rośnie liczba przestępstw związanych z mową nienawiści.

 

ROSJA, UKRAINA

Ukraiński rząd dostrzegł okazję do zacieśnienia stosunków dyplomatycznych w Afryce, gdzie Rosja stara się utrzymać głównych sojuszników. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział niedawno, że po dziesięcioleciach zaniedbań kraj ten zamierza rozszerzyć swoje strategiczne kontakty z partnerami afrykańskimi.

W tym tygodniu w Johannesburgu (RPA) rozpoczyna się szczyt BRICS, w którym biorą udział przedstawiciele m.in. Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki oraz dziesiątki innych państw. Władimir Putin nie pojawi się osobiście, tylko za pośrednictwem łącza wideo ze względu na ryzyko aresztowania na podstawie nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Rosja utrzymuje swoja obecność w różnych zakątkach kontynentu afrykańskiego. Udzieliła wsparcia w zakresie bezpieczeństwa kilku państwom, zwłaszcza w postaci grupy najemników Wagner, kluczowego gracza w Libii i Republice Środkowoafrykańskiej.

Jednak biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w Rosji, dalsze powiązania Wagnera z Kremlem stoją pod znakiem zapytania po tym jak Jewgienij Prigożyn publicznie skrytykował kierownictwo ukraińskiej inwazji, a następnie poprowadził coś, co przez chwilę wyglądało na powstanie przeciwko rządom Putina.

Ponieważ przyszłość Wagnera jest niepewna, a rosyjskie wojsko skoncentrowało się na prowadzeniu działań na Ukrainie, Kreml nie jest w stanie utrzymać poziomu wpływów, do którego przywykł.

 

NORWEGIA 

44-letni Breivik odsiaduje 21 lat więzienia za zabicie 77 osób w strzelaninie i zamachu bombowym, który przeprowadził w Norwegii w 2011 roku.

Norweski masowy morderca jakkolwiek pozwał państwo za rzekome naruszenie jego praw człowieka z powodu przetrzymywania w „skrajnej” izolacji i złożył kolejny wniosek o zwolnienie warunkowe. Sąd odrzucił jednak jego wniosek. 

W 2017 roku Breivik przegrał po raz pierwszy swoją sprawę dotyczącą praw człowieka, gdy sąd apelacyjny uchylił werdykt sądu niższej instancji, zgodnie z którym jego niemalże odosobnienie w trzypokojowej celi było nieludzkie. W zeszłym roku norweski sąd również odrzucił jego wniosek o zwolnienie warunkowe, twierdząc, że nadal stwarza ryzyko przemocy.

Anders Behring Breivik podniósł prawą rękę podczas sprawy apelacyjnej w Sądzie Apelacyjnym Borgarting w więzieniu Telemark w Skien, co jedynie utwierdziło sad w swoim przekonaniu.

Prawnik oskarżonego powiedział, że spodziewa się, że sąd okręgowy w Oslo rozpatrzy pozew w przyszłym roku.

Wyrok 21 lat jest najdłuższą możliwą karą w Norwegii, jakkolwiek może zostać przedłużony, jeśli oskarżony nadal będzie uważany za zagrożenie.

 

Autor: Natalia Potera

 

Lemonde, Trump to skip GOP presidential primary debates

https://www.lemonde.fr/en/international/article/2023/08/21/trump-to-skip-gop-presidential-primary-debates_6100571_4.html 

Euronews ‚They say they’re not racist’: How far-right extremism seeped into Portugal’s mainstream politics https://www.euronews.com/2023/08/21/they-say-theyre-not-racist-how-far-right-extremism-seeped-into-portugals-mainstream-politi 

Euronews, Ukraine and Russia tussle for attention and influence at BRICS summit

https://www.euronews.com/2023/08/21/ukraine-and-russia-tussle-for-attention-and-influence-at-brics-summit 

AlJazeera, Norway’s far-right mass killer Breivik sues state over prison isolation

https://www.aljazeera.com/news/2023/8/19/norways-far-right-mass-killer-breivik-sues-state-over-prison-isolation

%d bloggers like this: