Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 10-18.01.2023

UKRAINA

15 stycznia b.r. w Domu Polskim w Samborze zorganizowano spotkanie opłatkowe, tak aby ukraińska polonia mogła wspólnie kolędować, złożyć sobie bożonarodzeniowe życzenia oraz podzielić się opłatkiem.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie – pani Eliza Dzwonkiewicz, mer Sambora – Jurij Hamar, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej (TKPZL) – pan Emil Legowicz oraz pani Ołena Babiak Dyrektor Centrum kulturalno-oświatowego polskiej mniejszości narodowej m. Sambora im. Świętego Jana Pawła II.

Spotkanie bożonarodzeniowe uświetnił krótki występ dzieci oraz poczęstunek, przygotowany przez panie z lokalnego Koła Gospodyń. Po występach oraz przemówieniach, wygłoszonych przez zaproszonych gości, ksiądz wikary Jarosław Płaza przeczytał fragment Pisma Świętego po czym nastąpiło wspólne kolędowanie.

 

ARGENTYNA

Projekt kalendarza na rok 2023 jest kolejnym etapem promującym naukę języka polskiego w Argentynie. Za jego publikację, wydarzenia promocyjne, w tym także posty publikowane na portalach społecznościowych, odpowiada Ambasada RP w Buenos Aires.

Wydruk kalendarza biurowego stał się pretekstem do kontynuowania akcji wspierania nauki języka polskiego głównie wśród Argentyńczyków polskiego pochodzenia. Kalendarz zostanie dostarczony organizacjom polonijnym.

Za jego oprawę graficzną odpowiadał argentyński grafik Javier Reboursin, który wykorzystał w nim fragmenty publikacji „¡polski!”, promującej naukę języka polskiego w Argentynie. Co miesiąc użytkownik kalendarza może zmierzyć się z zagadkami oraz różnego typu grami, motywującymi go do dalszej nauki języka polskiego.

Publikacja, dostępna zarówno w języku polskim jak i hiszpańskim, zawiera również kontakty do nauczycieli języka polskiego w Argentynie i Urugwaju, a także podstawowe informacje o reprezentujących ich organizacjach polonijnych, w tym: PONA – Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich w Argentynie oraz PMS – Polska Macierz Szkolna.

Publikacja „polski!” dostępna jest również w wersji elektronicznej na platformie Issuu https://issuu.com/embajadadepoloniaenbuenosa…/docs/polski_

 

WŁOCHY

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 5 we Włoszech (to po raz 3 w stolicy państwa). Choć 31. Finał WOŚP przypada dopiero na 29 stycznia 2023 roku jednak już 14 stycznia rozbrzmiał w Rzymie Hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wydarzenie jest organizowane po 8 latach przerwy. W tym roku hasło przewodnie brzmi: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!

Sztab tegorocznego Finału został założony przy stowarzyszeniu kulturalnym Video Pyja. Szefem sztabu została natomiast pani Alina Stocka.W oficjalnej kolacji, zorganizowanej 14 stycznia b.r. w restauracji Reginè w Rzymie, udział wzięla m.in.: Kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Rzymie – pani Agata Ibek Wojtasik oraz przedstawicielka Ambasady RP w Rzymie – pani Anna Kurdziel.

Wieczór uświetniły dodatkowo występy muzyczne polskich i włoskich artystów oraz następująca po nich licytacja. Jedną z głównych nagród możliwych do wylicytowania był „Taniec z Panią Ambasador”, zaoferowany przez ambasador Annę Marię Anders.

Na zakończenie artyści wspólnie odśpiewali utwór „Whisky moja żono”, po czym przyszedł czas na symboliczne światełko do nieba.

 

Autor: Natalia Potera

 

 

Polonijna Agencja Informacyjna, Spotkanie opłatkowe w Domu Polskim w Samborze http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=24794&fbclid=IwAR0NlhbC1BY-ZiqRw963nD2QlR42oZJ8FfTlQG4nmjZYKfT3EXIdo7fpT8c

Embajada de Polonia en Buenos Aires https://www.facebook.com/embajada.de.polonia/posts/pfbid0o5tou5gzzr98o6cxTdbVDsENqDsipZmBg32qmvDLvr7XUTyQRLW361VThM8yhJbyl

Polski Obserwator, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała we Włoszech po raz 5. Nadal trwają aukcje internetowe https://polskiobserwator.de/wlochy/wosp-zagrala-ponownie-we-wloszech-final-w-rzymie-14-stycznia-2023-wielka-orkiestra-swiatecznej-pomocy/

%d bloggers like this: