Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 09-16.01.2023

STANY ZJEDNOCZONE

Biały Dom potwierdził na początku ubiegłego tygodnia, że adwokaci Bidena znaleźli „niewielką” liczbę tajnych dokumentów z czasów, gdy był wiceprezydentem, w zamkniętej szafie w Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement w Waszyngtonie. Jeden z dokumentów miał posiadać oznaczenie ściśle tajnych/poufnych informacji, co jest uznawane za najwyższy poziom klauzuli tajności w rządzie USA.

Współpracownicy Bidena odkryli także dodatkową partię tajnych dokumentów. Daje to łączną liczbę trzech partii rekordów. Niektóre z nich znaleziono w biurze w Waszyngtonie, z którego korzystał Biden, inne w garażu jego rezydencji, a sześć stron w pokoju przylegającym do jego garażu.

Biały Dom ujawnił na początku tego tygodnia, że prawnicy Bidena odkryli jedną stronę z tajnymi oznaczeniami w pokoju sąsiadującym z garażem jego domu w Delaware. Mówiono jednak, że prawnicy prezydenta podjęli natychmiastowe i dobrowolne działania w celu dostarczenia tych dokumentów do Archiwów, a dokumentów z Wilmington do Departamentu Sprawiedliwości.

Sytuacja podsyciła krytyków Bidena i wywołała niepokój wśród jego sojuszników, obwiniających jego biuro o to, że nie poradziło sobie z problemem.

 

JAPONIA

Japońskie władze poinformowały, że w tym roku do morza zostanie uwolnione ponad milion ton wody pochodzącej ze zniszczonej elektrowni jądrowej Fukushima. Operator zapewnia jednak, że po oczyszczeniu poziom większości cząstek radioaktywnych spełnia normy krajowe i nie stanowi już zagrożenia dla życia. Również Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) twierdzi, że proces nie budzi zastrzeżeń, niemniej jednak sąsiednie kraje i lokalni rybacy sprzeciwiają się propozycji, która została zatwierdzona przez rząd Japonii w 2021 roku. Forum Wysp Pacyfiku także skrytykowało Japonię za brak przejrzystości.

Każdego dnia elektrownia produkuje 100 metrów sześciennych zanieczyszczonej wody, która jest mieszanką wody gruntowej, morskiej i wody używanej do chłodzenia reaktorów. Następnie jest filtrowana i przechowywana w zbiornikach.

 

WIELKA BRYTANIA, UKRAINA

Brytyjski premier Rishi Sunak zobowiązał się do dostarczenia Ukrainie systemów artyleryjskich i czołgów – w tym 14 Challenger 2. Oczekuje się, że dołączy do nich około 30 AS90, które są dużymi działami samobieżnymi obsługiwanymi przez pięciu strzelców. Decyzja zapadła w trakcie sobotniej rozmowy telefonicznej Sunaka z Wołodymyrem Zełenskim.

To posunięcie sprawia, że Wielka Brytania jest pierwszym krajem zachodnim, który dostarczy czołgi ciężkie, o które prosił Kijów. Ukraina od miesięcy bezskutecznie prosiła o dostawę cięższych czołgów, w tym amerykańskich Abramsów i niemieckich czołgów Leopard 2. Polska i Czechy dostarczyły armii ukraińskiej radzieckie czołgi T-72. Polska również wyraziła gotowość przekazania czołgów Leopard, niemniej jednak prezydent Andrzej Duda podkreślił, że posunięcie to byłoby możliwe tylko w ramach większej międzynarodowej koalicji pomocy czołgowej dla Ukrainy. Nie ulega wątpliwości, że posunięcie Wielkiej Brytanii może taką akcję zainicjować.

Na początku tego miesiąca Francja zapowiedziała, że wyśle na Ukrainę opancerzone pojazdy bojowe AMX-10 RC, zwane we Francji „lekkimi czołgami”. W tym samym tygodniu Stany Zjednoczone i Niemcy ogłosiły, że po raz pierwszy wyślą odpowiednio pojazdy bojowe Bradley i transportery opancerzone Marder.

 

CHINY, EGIPT

Chiński Minister Spraw Zagranicznych Qin Gang spotkał się ze swoim egipskim odpowiednikiem Sameh Shoukry. Dodatkowo odbył także rozmowy z Prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem el-Sissi i Sekretarzem Generalnym Ligi Arabskiej Ahmedem Aboul-Gheitem. Na wspólnej konferencji prasowej rozmawiano o ogólnych stosunkach chińsko-egipskich, jak i zwiększeniu chińskiej turystyki. Podczas spotkania z el-Sissim chiński minister spraw zagranicznych powiedział także, że Pekin będzie kontynuował inwestycje w egipskie projekty infrastrukturalne, w tym te powiązane z chińską inicjatywą Pasa i Szlaku. Chiny zainwestowały miliardy dolarów w egipskie projekty państwowe, takie jak Strefa Ekonomiczna Kanału Sueskiego i nowa stolica administracyjna budowana na wschód od Kairu.

Poza kwestiami ekonomicznymi omawiano również kwestie regionalne, w tym konflikt izraelsko-palestyński, który nabrał ponownego ożywienia po powrocie na urząd premiera Izraela Benjamina Netanjahu w zeszłym miesiącu.

 

Autor: Natalia Potera

 

NBCNews, White House says more documents with classified markings were found at Biden’s Delaware home https://www.nbcnews.com/politics/joe-biden/white-house-says-documents-classified-markings-found-bidens-delaware-h-rcna65835

BBC, Fukushima nuclear disaster: Japan to release radioactive water into sea this year https://www.bbc.com/news/world-asia-64259043

AlJazeera, UK to send heavy battle tanks to Ukraine https://www.aljazeera.com/news/2023/1/14/united-kingdom-pledges-to-provide-heavy-tanks-to-ukraine

AfricaNews, Egypt, China discuss tourism cooperation in Cairo https://www.africanews.com/2023/01/15/egypt-discusses-tourism-cooperation-with-chinas-foreign-minister-in-cairo/

%d bloggers like this: