Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 12-18.04.2023

LITWA

13 kwietnia b.r. została zorganizowana piesza pielgrzymka, której trasa prowadziła z Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce aż do domku św. siostry Faustyny na Antokolu (Litwa). 

Pielgrzymkę odbyła się po raz pierwszy w okresie wielkanocnym w 2000 roku i od tamtego czasu – z wyłączeniem okresu pandemii – jest ona rokrocznie organizowana przez lokalną społeczność szkolną. W tym roku w aktywności wzięło udział ok 70 osób w tym głównie uczniów, nauczycieli oraz pracowników gimnazjum. 

Cała trasa wynosi ok 11 km, w związku z czym zgromadzeni uczestnicy doszli do celu dopiero w południe. Celem końcowym wyprawy był domek św. s. Faustyny, znajdującego się przy ulicy Grybo. 

Po Mszy Św. ojcowie poczęstowali wszystkich gorącą herbatą. Wspólny czas umiliły dodatkowo dalsze aktywności na świeżym powietrzu.

 

Polonijna Agencja Informacyjna, http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=26384

 

UKRAINA

„10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego Małżonka Maria, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja była wówczas w drodze na uroczystości do Katynia z okazji 70. rocznicy upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej”.

W związku z kolejną już rocznicą katastrofy smoleńskiej, członkowie Kijowskiego Narodowościowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków „ZGODA” postanowili uczcić pamięć ofiar, które zginęły 13 lat temu. 13 kwietnia b.r. zorganizowano specjalne zgromadzenie przed Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie.

 

Polonijna Agencja Informacyjna,  http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=26383

 

BELGIA

? ???? ???? ? ????????? ??:????:?? w Brukseli, w Parku Cinquantenaire, odbędzie się Polish Day in Brussels – Dzień Polski w Brukseli. Dzięki zaangażowaniu Ambasady RP w Brukseli, jak i innych polonijnych partnerów, w tym Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii i Sztabu Pomocy Belgia – Help Centre Belgium, już po raz kolejny zostanie zorganizowane polonijne wydarzenie w stolicy Belgii. Warto podkreślić, że jest to największy polski piknik w tej części Europy.

W tegorocznym programie zaplanowano pokazy astronomiczne i VR, kino 5D, warsztaty artystyczne, strefę relaksu, dmuchane zamki i tory przeszkód, malowanie twarzy i watę cukrową, płatną strefę gastronomiczną, w tym także liczne stoiska z regionalnym jedzeniem i napojami. Swoje stoiska zaprezentują polskie województwa, liczne organizacje oraz szkoły polskie i polonijne. 

W związku z Rokiem Mikołaja Kopernika wiele spośród przygotowywanych atrakcji będzie związanych z polskim astronomem. Uczestnicy będą mogli obejrzeć także występ Baletu Cracovia Danza oraz posłuchać koncertu Zespołu Kwiat Jabłoni!

 

Mazowsze Serce Polski, https://www.facebook.com/Mazowsze.serce.Polski/posts/pfbid0Q2ZHRHYZTSQZ8SGH5eRSpDvGR7ctqnk9JeYvwRRdpYenq2A7UvDTpTTQyXXRH8yal 

 

AUSTRIA

W dniach od 14 do 16 kwietnia 2023 roku w Wiedniu miały miejsce Mistrzostwa regionu ASKÖ Wien w strzelectwie sportowym z broni pneumatycznej.

Do wspólnoty Sportu i Kultury Fizycznej w Austrii przynależy także Stowarzyszenie Wiedeń Polonijny Klub Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń. 

Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w zawodach strzeleckich z pistoletów pneumatycznych jednostrzałowych LP1, pięciostrzałowych LP5 i karabinków pneumatycznych LG z postawy stojącej i z podpórki.

Na zakończenie mistrzostw wręczono dyplomy za miejsca zdobyte w strzelaniu sezonowym z karabinów pneumatycznych 2022/2023.

Na mistrzostwach „strzelcy celni” Polonijnego Klubu zdobyli pięć medali srebrnych i trzy brązowe.

Polonijna Agencja Informacyjna,  http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=26390

 

Autor: Natalia Potera 

%d bloggers like this: