Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 26.03-17.04.2023

JAPONIA

Premier Japonii – Fumio Kishida w trakcie jednego ze swoich przemówień wygłoszonych po wizycie w porcie rybackim Wakayama, został zaatakowany bombą dymną. Kishida przemawiał w ramach swojej kampanii, kiedy to przedmiot został rzucony w jego stronę. Premier został ewakuowany bez jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu. Brutalne ataki są niezwykle rzadkie w Japonii, niemniej jednak wokół polityków panuje nerwowość związana z bezpieczeństwem po tym, jak były premier Shinzo Abe został zastrzelony podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej.

Winowajca został aresztowany przez japońskie służby porządkowe pod zarzutem utrudniania działalności gospodarczej, a następnie zidentyfikowany przez władze jako 24-letni Ryuji Kimura. Jego motywacja nadal pozostaje nieznana. Po incydencie pan Kishida zwrócił się do tłumu w innym miejscu i powiedział, że incydent nie powinien zakłócać procesu wyborczego.

 

POLSKA, WĘGRY

Problemy logistyczne w Europie Środkowej doprowadziły do nadprogramowych nadwyżek zboża w magazynach, co skutkowało gwałtownym spadkiem cen produktu. Wywołało to z kolei protesty lokalnych rolników, a nawet rezygnację polskiego ministra rolnictwa. W związku z powyższym Polska i Węgry zgodziły się na tymczasowy zakaz importu zboża oraz dziesiątek innych produktów spożywczych sprowadzanych z Ukrainy. 

Lider rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosław Kaczyński powiedział, że polska wieś stoi w obliczu „momentu kryzysu” i chociaż Polska wspiera Ukrainę, jest zmuszona działać w obronie swoich rolników.

Ministerstwo polityki rolnej Kijowa potępiło tę decyzję jako „drastyczną i jednostronną”, argumentując, że ukraińscy rolnicy „stoją w najtrudniejszej sytuacji” po rosyjskiej inwazji.

Węgierski rząd powiedział natomiast, że spodziewa się zmian w przepisach europejskich, w tym rewizji zeszłorocznej decyzji o zniesieniu wszystkich ceł importowych na ukraińskie produkty rolne.

Zarówno Warszawa, jak i Budapeszt zapowiedziały, że ich zakazy będą obowiązywały do 30 czerwca.

 

SUDAN

Armia Sudanu i potężne siły paramilitarne zaangażowały się w sobotę w zaciekłe walki w stolicy oraz innych częściach kraju, budząc obawy przed jeszcze większym rozwojem konfliktu. Przywódcy sił zbrojnych i RSF, którzy byli współodpowiedzialni za zamach stanu w 2021 r., zrzucali winę za rozpoczęcie konfliktu i przedstawiali sprzeczne informacje o tym, kto kontroluje kluczowe instalacje. Świadkowie powiedzieli, że bojownicy obu stron strzelali z pojazdów opancerzonych i karabinów maszynowych podczas walk na gęsto zaludnionych obszarach. Niektóre czołgi widziano w Chartumie. Wojsko poinformowało, że przeprowadziło ataki z samolotów i dronów na pozycje RSF w stolicy i wokół niej.

Starcia zakończyły miesiące wzmożonych napięć między Armią Sudanu a paramilitarną grupą Rapid Support Forces (RSF). Napięcia te opóźniły zawarcie umowy z partiami politycznymi, mającej na celu powrót kraju do demokracji, która została przerwana przez wojskowy zamach stanu z października 2021 r.

Sudański Związek Lekarzy w wydanym w sobotę oświadczeniu poinformował, że w walkach w całym kraju zginęło co najmniej 27 osób, a ponad 170 zostało rannych.

 

IZRAEL, JORDANIA

Na początku kwietnia Izrael zaatakował palestyńskich bojowników zlokalizowanych w południowym Libanie i Gazie, kończąc tym samym trzydniowe napięcia w regionie, powstałe na skutek dwukrotnych nalotów izraelskiej policji na meczet Al-Aksa w Jerozolimie. Izraelskie ataki nastąpiły kilka godzin po wystrzeleniu dziesiątek rakiet z Libanu na terytorium Izraela. 

Jordania ostrzegła Izrael przed „katastrofalnymi konsekwencjami”, jeśli jego siły ponownie zaatakują meczet. „Rząd izraelski ponosi odpowiedzialność za eskalację konfliktu w Jerozolimie i na wszystkich okupowanych terytoriach palestyńskich oraz za pogorszenie sytuacji, jeśli nie zaprzestanie najazdów na święty meczet Al-Aksa… i terroryzowanie wiernych w tych błogosławionych dniach” —  powiedział rzecznik MSZ Jordanii, ambasador Sinan al-Majali.

Po ostrzeżeniu z Jordanii w niedzielę wczesnym rankiem izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że ludzie, którzy „zabarykadują się w [meczecie al-Aqsa], są niebezpiecznym tłumem, zradykalizowanym i podżeganym przez Hamas i inne organizacje terrorystyczne”.

 

Autor: Natalia Potera

 

BBC, Japan PM Fumio Kishida evacuated after what appears to be smoke bomb thrown  https://www.bbc.com/news/world-asia-65284306 

Euronews, Poland and Hungary ban Ukraine grain imports to protect local farmers https://www.euronews.com/2023/04/16/poland-and-hungary-ban-ukraine-grain-imports-to-protect-local-farmers 

AlJazeera, Dozens killed in Sudan as army, rival forces fight for power https://www.aljazeera.com/news/2023/4/15/army-and-rival-forces-clash-as-power-struggle-rocks-sudan 

CNN, Jordan warns Israel of ‘catastrophic consequences’ if al-Aqsa mosque stormed again https://edition.cnn.com/2023/04/08/middleeast/jordan-warns-israel-al-aqsa-mosque-intl-hnk/index.html 

%d bloggers like this: