Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 14-21.12.2022

GAMBIA

Polska polityka zagraniczna w realizacji swoich podstawowych celów w dużym stopniu opiera się na pomocy rozwojowej. Tym samym, poprzez programy pomocowe wzmacnia polityczne, gospodarcze i społeczne więzi z krajami partnerskimi Polskiej Pomocy. Gambijskie centrum umiejętności „Fajara” otrzymało niedawno maszyny do szycia, hafciarki i inne narzędzia do szkolenia zawodowego. Darczyńcą była Ambasada RP w Republice Senegalu z akredytacją dla Gambii. Dary te są niezbędne dla programu pomocy Clean Government. Przekazywane są za pośrednictwem usługi Clean Unfamiliar Service. Prezentację poprowadziła Pani Agata Majsnerowicz, Konsul Ambasady, na terenie szkoły w Fajara, gdzie Pani Dyrektor, Pani Jean Able Thomas, uprzejmie ją przyjęła.

 

KOREA POŁUDNIOWA

14 grudnia w Korei Południowej zorganizowano Poland Global Culinar Experience Class. Wydarzenie zostało poprowadzone przez PIEF – Pyeongtaek International Exchange Foundation. „Globalne doświadczenie kulinarne: Strona Polska” prowadzone w Międzynarodowym Centrum Wymiany Yunsung zostało pomyślnie zakończone. Pomimo chłodu wiele osób uczestniczyło w tym kulinarnym programie doświadczeń ze słynną polską YouTuberką Violą („Pierogi z Kimchi”). To był owocny czas na spotkanie i przygotowanie pysznych polskich potraw oraz poznanie Polski.

 

KOREA POŁUDNIOWA

Współpraca polsko-koreańska wciąż nabiera tempa. 14 grudnia bieżącego roku w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan, mieście położonym w Korei Południowej, odbyła się ceremonia nadania imienia dwóm gazowcom zamówionym przez PKN Orlen – PGNiG. Pierwszemu z nich nadano imię ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, drugi natomiast został nazwany na cześć ś. p. Minister Grażyny Gęsickiej. Projekt został zrealizowany jako część długofalowej strategii suwerenności energetycznej RP. Pionierem tejże strategii był Prezydent Lech Kaczyński. W uroczystości udział wziął Ambasador RP w Republice Korei p. Piotr Ostaszewski, członek zarządu PKN Orlen p. Iwona Waksmundzka-Olejniczak oraz p. Klara Gęsicka.

USA

Polonia w Stanach Zjednoczonych także dołączyła do akcji charytatywnych, których beneficjentami są placówki medyczne zlokalizowane w Polsce. Jedną z takich akcji jest projekt „Świąteczny Uśmiech Dziecka”, który w USA został zorganizowany po raz dziewiąty. Jej podstawowym celem jest zbiórka funduszy na pomoc potrzebującym dzieciom – zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych. Zbiórka rozpoczęła się 25 listopada i potrwa do 31 grudnia. Honorowy patronat nad akcją charytatywną objęła Pierwsza Dama RP – Agata Kornhauser-Duda. W tym roku zebrane środki zostaną przekazane na: Łódzkie Hospicjum dla Dzieci „Łupkowa” w Łodzi, Hospicjum dla dzieci „Nadzieja” w Toruniu, Hospicyjny Dom Aniołków w Kępie Zaleszańskie, nowojorską Children’s Smile Foundation. Do 19 grudnia Polonia w Stanach Zjednoczonych zebrała już $94,382.

Autor: Natalia Potera

Polish embassy donates educational materials to Gambian schools

%d bloggers like this: