Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 02-08.01.2023

CHINY

Od 8 stycznia granice Chin kontynentalnych ponownie zostały otwarte dla podróżujących. Po trzech latach Chiny otworzyły przejścia graniczne z Hongkongiem i zniosły wymóg kwarantanny dla przybywających, rezygnując tym samym z ostatniego filaru polityki „zero COVID”, która na długi czas odcięła Chińczyków od reszty świata. Otwarcie granic następuje po sobotnim rozpoczęciu „chun yun”, tj. okresie podróży o wyjątkowo dużym natężeniu ruchu w trakcie chińskiego Nowego Roku, który przed pandemią był największą na świecie coroczną migracją osób.

Złagodzenie reżimów związanych z pandemią było następstwem historycznych protestów przeciwko strategii covidowej, obejmującej wymóg przeprowadzania częstych testów, ograniczenia przemieszczania się i masowe blokady, które poważnie zaszkodziły drugiej co do wielkości gospodarce świata (wartej 17 bilionów dolarów). 

Decyzja Pekinu jest jednak krytykowana poza granicami Chin. Nagły zwrot w polityce zdrowotnej wywołał ogromną falę infekcji, która przytłacza niektóre szpitale i powoduje zakłócenia w biznesie. Niektóre z państw już zdecydowały się na wprowadzenie dodatkowych wymogów wjazdowych, nakładanych na podróżnych przybywających z Chin.

 

UKRAINA, ROSJA

Kreml ogłosił w czwartek, 5 stycznia, 36-godzinne zawieszenie broni, obowiązujące na czas trwania prawosławnego Bożego Narodzenia. Władze w Kijowie wydały jednak oświadczenie, że nie zastosują się do jednostronnej akcji, którą prezydent Ukrainy określił jako „sztuczkę Putina”, mającą na celu spowolnienie postępów Ukrainy i stworzenie Rosji okazji do uzupełnienia jej sił.

Pomimo tego, że Władimir Putin miał rozkazać swoim siłom czasowe zaprzestanie walk, pociski artyleryjskie wciąż leciały wzdłuż linii frontu w ukraińskim Bachmucie, Kreminnej i innych miejscach w obwodzie donieckim i ługańskim. Rakiety spadły również na dzielnice mieszkalne w Chersoniu i Kramatorsku. Wymiana ognia artyleryjskiego została odnotowana w piątek, już po ogłoszeniu przez Moskwę jednostronnego rozejmu, który miał obowiązywać od południa (09:00 GMT). 

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że jego wojska zaczęły wdrażać nowe zasady „na całej linii kontaktu”, niemniej jednak z uwagi na ukraiński ostrzał, wymierzony nie tylko w pozycje wojskowe ale i w zaludnione obszary, zmuszone były podjąć kontratak.

Ukraiński gubernator wschodniego obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, powiedział, że w ciągu pierwszych trzech godzin rzekomego zawieszenia broni Rosjanie ostrzelali ukraińskie pozycje 14 razy i trzykrotnie szturmowali jedną osadę.

Z uwagi na to, że patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej popiera moskiewskie władze w ich dążeniach, główna cerkiew prawosławna na Ukrainie odrzuciła autorytet Moskwy. Wielu ukraińskich wierzących zmieniło także swoje kalendarze, aby obchodzić Boże Narodzenie 25 grudnia, zgodnie ze zwyczajem panującym na Zachodzie.

 

EGIPT

Koptyjscy chrześcijanie z Egiptu zebrali się w piątek wieczorem, aby wziąć udział we mszy św. w Wigilię Bożego Narodzenia w Katedrze Narodzenia Chrystusa. Jest to najliczniejszy kościół na Bliskim Wschodzie i największy wschodni kościół prawosławny na świecie pod względem obszaru. Koptowie stanowią jedynie około 10% ze 104 milionów mieszkańców Egiptu, przy czym napotykają różne ograniczenia, w tym dotyczące małżeństw międzywyznaniowych i budowania kościołów.

Papież Tawadros II z Aleksandrii, patriarcha diecezji św. Marka, poprowadził w piątek mszę bożonarodzeniową w Nowej Stolicy Administracyjnej z udziałem wielu biskupów, kapłanów i zakonników. W mszy uczestniczyli również wyżsi urzędnicy państwowi i gubernatorzy, a także wielu dyplomatów, posłów, senatorów i osoby publiczne.

Prezydent Abdel Fattah el-Sissi także wziął udział w koptyjskim nabożeństwie wigilijnym w publicznym akcie międzyreligijnej solidarności. Prezydent pogratulował Egipcjanom Bożego Narodzenia. W krótkim przemówieniu życzył całemu światu pokoju i bezpieczeństwa, dodając: „nasza wzajemna miłość musi trwać bez dyskryminacji, musi być zakorzeniona w naszych duszach i we wszystkich pokoleniach. Jesteśmy jednością.”

 

IRAN

Demonstracje przeciwko duchownemu establishmentowi, które wybuchły w Iranie we wrześniu ubiegłego roku, doprowadziły do ofensywy wśród tamtejszych władz, domagających się kary śmierci dla co najmniej 26 osób.

3 stycznia b.r. Sąd Najwyższy Iranu podtrzymał wyrok w sprawie mężczyzn, skazanych po raz pierwszy na karę śmierci w grudniu 2022 r. Irańska sądowa agencja informacyjna „Mizan” powiedziała, że oskarżeni byli „głównymi sprawcami” zabójstwa paramilitarnego oficera Ruhollaha Ajamiana. Prokuratorzy twierdzą, że ofiara została rozebrana do naga i zamordowana przez grupę żałobników oddających hołd niedawno zabitemu protestującemu. 

Oskarżeni – Mohammad Mahdi Karami i Seyed Mohammad Hosseini – przed śmiercią odwołali się od swoich wyroków, twierdząc, że byli torturowani w celu złożenia fałszywych zeznań. Pomimo złożonych wniosków obaj zostali powieszeni. Organizacja praw człowieka Amnesty International potępiła władze Iranu, określając proces mianem „pozorowanego”.

Łączna liczba protestujących, o których wiadomo, że zostali straceni w następstwie zamieszek wynosi obecnie cztery osoby.

 

Autor: Natalia Potera

 

CNN, China reopens borders in final farewell to zero-COVID https://www.channelnewsasia.com/asia/china-reopens-borders-final-farewell-zero-covid-3190471

AlJazeera, Artillery shells fly on Ukraine’s front lines despite ‘ceasefire’ https://www.aljazeera.com/news/2023/1/7/artillery-shells-fly-on-ukraine-front-lines-despite-ceasefire

EgyptToday, Sisi at Cathedral of Nativity of Christ: Our love for each other must continue without discrimination https://www.egypttoday.com/Article/1/121751/Sisi-at-Cathedral-of-Nativity-of-Christ-Our-love-for

AfricaNews, Coptic Christians attend Christmas Eve Mass in Cairo https://www.africanews.com/2023/01/07/coptic-christians-attend-christmas-eve-mass-in-cairo/ 

BBC, Iran protests: Two men hanged over killing of militiaman  https://www.bbc.com/news/world-middle-east-64196635

%d bloggers like this: