Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 16-23.08.2023

USA

6 sierpnia, w Clifton w Stanach Zjednoczonych odbył się góralski piknik zorganizowany przez Stowarzyszenie Podhalan New Jersey – Koło nr. 6 im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Tegoroczne wydarzenie było wyjątkowo ważne z uwagi na to, że było to jubileuszowe spotkanie.

Podczas 10 edycji pikniku nie mogło wiec zabraknąć występów artystycznych i pokazów tańców ludowych, które sukcesywnie przyciągały uwagę publiczności. W programie znalazły się liczne nawiązania do góralskiego folkloru. Uczestnicy pikniku mogli też skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej, w tym także tej zorganizowanej w karczmie stworzonej na styl zakopiański! Powodzeniem cieszył się także nasz polski fast food – zapiekanki, z którym nie sposób spotkać się poza granicami naszego państwa. Emocji dostarczyła loteria oraz dalsza zabawa taneczna.

Warto podkreślić, że piknikowi przyświecał szczytny cel, impreza była bowiem okazją do wsparcia Ośrodka Rehabilitacyjnego w Zakopanem.

 

UKRAINA

19 sierpnia w Kostiuchnówce, położonej na terenie Ukrainy, odbyły się uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy Legionów Polskich. Spotkanie było jednocześnie okazją do podsumowania tegorocznej akcji sprzątania polskich cmentarzy, za co odpowiedzialni byli harcerze i wolontariusze skupieni wokół Centrum Dialogu Kostiuchnówka Łódzkiej Chorągwi ZHP. Za przebieg oraz poprowadzenie uroczystości odpowiadał Dyrektor Centrum Jarosław Górecki. Nie zabrakło przy tym przedstawicieli polskiej dyplomacji. Konsulat RP w Łucku reprezentowali Konsul Generalny Sławomir Misiak oraz konsul Marcin Chruściel. Po zakończeniu uroczystości na grobach Legionistów złożono kwiaty oraz zapalono znicze. 

 

ŁOTWA

Dom Polski w Daugavpils w Łotwie już tradycyjnie staje się swoistym łącznikiem nie tylko między Polakami pochodzącymi z różnych miejscowości, ale także przedstawicielami innych kultur oraz narodowości mieszkający w Łotwie. Okres letni jest idealną okazją do tego aby zapoznać się z kulturą polską i historią Polaków w Łatgalii.

Podczas zwiedzania zakątków Domu Polskiego, można dowiedzieć się o najbardziej ciekawych stronach życia i działalności Polaków Dyneburga w okresie międzywojennym, jak również uzyskać informacje o tym, jakie imprezy odbywają się w CKP co miesiąc. Tym razem przybyli goście mieli możliwość obejrzeć wystawę fotograficzną Swietłany Pokułe „Na mazurskich falach” oraz zapoznać się z najstarszą książką w bibliotece Domu Polskiego, która była wydana 160 lat temu.

 

JAPONIA

Tegoroczne zakończenie roku szkolnego w Polonijnej Szkole Sobotniej w Tokio było szczególnie wyjątkowe, gdyż uroczystość uświetnił swoją obecnością Ambasador RP w Japonii – Pan Paweł Milewski. Z tej tez okazji dzieci przygotowały specjalny występ zatytułowany „Wesołe Wakacje”, a na koniec otrzymały nagrody za całoroczny wysiłek w nauce języka polskiego.

Dodatkową atrakcją była wizyta w parku owocowym, która jest już tradycją Stowarzyszenia Polonijnego RAZEM, przy którym działa Polonijna Szkoła Sobotnia. Pomimo zmiennej pogody, dzieci wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami spędziły ten czas w radosnej atmosferze. 

 

Autor: Natalia Potera

 

BialyOrzel24 https://bialyorzel24.com/goralski-piknik-w-clifton-2/ 

Konsulat Generalny RP w Lucku https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02powaheY5W8qgwKqUGDbwudgSMvsxLWmf7H9MhWCNKFJPSL3MWzJDfauHuXT7LEggl&id=100064378551927 

Centrum Kultury Polskiej w Daugavpils

https://www.facebook.com/ckp.daugavpils/posts/pfbid0j5wiSm3NhB9D6PzEdMBBDaCH54tHRKuCDFgvycS7JQNkekfrzd1Nimj3UVmUg5KDl

Polonijna Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=28549 

%d bloggers like this: