Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Sytuacja mniejszości polskiej na Białorusi pod rządami Aleksandra Łukaszenki

Zapraszamy na spotkanie poświęcone analizie sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi w okresie rządów Aleksandra Łukaszenki. Wydarzenie będzie stanowiło głębokie spojrzenie na trudne wyzwania, jakim musi stawiać czoła polska społeczność na Białorusi.

Podczas spotkania zaprezentujemy monografię autorstwa Mirosława Kapcewicza zatytułowaną „Polityka władz Białorusi wobec mniejszości polskiej w latach 1994-2022”. Ta gruntowna analiza bazuje na dogłębnych badaniach i materiałach źródłowych, ukazując unikalne spojrzenie na zmieniającą się dynamikę stosunków między państwem białoruskim a polską społecznością na przestrzeni ostatnich dekad.

W ramach wydarzenia zostanie również wyświetlony inspirujący i poruszający film pt. „Zakazana narodowość”, który trwa około 30 minut. Ten film jest owocem współpracy między Fundacją Młode Kresy a Ministerstwem Edukacji i Nauki. Dzięki niemu uczestnicy będą mieli okazję przenieść się w świat codziennego życia mniejszości polskiej na Białorusi oraz zrozumieć wyzwania, które napotykała w kontekście zmieniającej się polityki w kraju.

Spotkanie to zapewni nam możliwość zgłębienia nie tylko historycznego kontekstu, ale także aktualnej sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi. Będzie to doskonała okazja do refleksji nad tym, jak polityczne decyzje wpływają na życie społeczności.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych historią, polityką międzynarodową i losami mniejszości do udziału w tym wydarzeniu, które otworzy nam nowe horyzonty w zrozumieniu relacji między Polską a Białorusią. Spotkanie odbędzie się 30 sierpnia 2023 r. o godz. 18:00 w Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

%d bloggers like this: