Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 18-25.04.2023

USA

W tym roku odbyła się już trzecia edycja Kiermaszu Wiosennego w MM Art Studio w Wallington, NJ. Organizatorem wydarzenia była szefowa studia Magdalena Majerowicz-Lupiński, której pomagał mąż Albert. Tegoroczna edycja była największa z dotychczas organizowanych kiermaszów. 

Uczestnicy podczas wydarzenia mogli obejrzeć i nabyć ozdoby wielkanocne, biżuterię, prozdrowotne suplementy, kosmetyki i książki. Można też było kupić ubrania włoskich, polskich i tureckich producentów. Na parterze w budynku dominowały stoiska z biżuterią, także z kamieni naturalnych. 

Na jednym ze straganów można było także nabyć mieszanki przypraw i herbat przygotowane samodzielne przez jedną z wystawczyń. Osoby, które miały okazję spróbować tych napojów i przypraw, twierdziły, że smakują wybornie i poprawiają samopoczucie.

„Był to największy kiermasz ze wszystkich dotychczasowych, bo właścicielka budynku, pani Anna Domino, udostępniła nam pomieszczenia na piętrze, dzięki czemu mogliśmy zaprosić większą liczbę wystawców – było ich aż 24. Dziękujemy jej za to – powiedziała „Nowemu Dziennikowi“ Magdalena Majerowicz-Lupiński. – Różnorodność eksponowanych rzeczy była ogromna. Chciałabym zorganizować kolejny kiermasz, bo zależy mi na promowaniu lokalnych artystów, którzy mają jeszcze ochotę coś robić“.

 

Polonijna Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=26273

 

KAZACHSTAN 

21 kwietnia w Bibliotece Narodowej Republiki Kazachstanu, która znajduje się w Ałmatach, zorganizowany został Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wydarzenie, organizowane pod auspicjami UNESCO od 1996 roku, także i w tym roku przyciągnęło tłumy czytelników, miłośników literatury i koneserów książek, w tym zarówno młodzieży jak i dorosłych.

W organizację obchodów włączyli się także tamtejsi nauczyciele języka polskiego: Lucyna Ejma i Piotr Boroń, dzięki czemu nie zabrakło polskich akcentów w tym m.in. spotkanie z wybitnym polskim pisarzem, poetą, publicystą i reżyserem – Piotrem Wojciechowskim. 

„Na początku licznie zgromadzona publiczność, pośród której dominowali uczniowie polskich klas oraz uczestnicy zajęć z języka polskiego dla dorosłych, wysłuchała wykładu pisarza pt. „Rola pisarza we współczesnym świecie”… Spotkaniu z Piotrem Wojciechowskim towarzyszyła wystawa cennych i rzadkich polskich książek zgromadzonych w Bibliotece Narodowej. Jej autorzy, T. Zamzajewa, pracownik Działu Literatury Światowej, Lucyna Ejma oraz Piotr Boroń zaprezentowali audytorium wybrane egzemplarze (58 woluminów), ze szczególnym uwzględnieniem starodruków pochodzących z XVII i XVIII wieku.

Warto nadmienić, że była to pierwsza tego typu wystawa ukazująca polskie zbiory przechowywane w ałmatyńskiej Bibliotece Narodowej”.

 

Polonijna Agencja Informacyjnahttp://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=26534

 

KOREA POŁUDNIOWA 

20 kwietnia b.r. w galerii Albus w Seulu (Korea Południowa) miało miejsce otwarcie wystawy „Mistrzowie Polskiej Ilustracji”. Gościem honorowym wieczoru była Joanna Concejo, której ilustracje ukazują się regularnie we Włoszech, Francji, Szwajcarii i Polsce. Wystawę, która obejmuje najważniejsze postacie ze 100 lat polskiej ilustracji do książek dla dzieci można oglądać do 7 czerwca w Albus Gallery, 26, Hannam-daero 28-gil, Yongsan-gu, Seoul

 

Polish Embassy in Seoul https://www.facebook.com/PolishEmbassyinSeoul/posts/pfbid0NaaYPnYswBtdpEqSbiZ5d6P1nthUrRKKzx67Guo7xjcADGs5gH2GPxXjAsHw5DAFl 

 

IRLANDIA

23 kwietnia b.r. nauczyciele polonijni pracujący w różnych częściach Irlandii wzięli udział w warsztatach pt. „Misja tożsamość, czyli Kameleon NEON™ w akcji”. Projekt zrealizowany został przy współpracy i pod patronatem Ambasady Polskiej w DUblinie, której którą reprezentował Konsul RP Pan Grzegorz Sala. 

Wydarzenie zostało przeprowadzone przez dr Stellę Strzemecką – absolwentkę Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizującą się w zakresie socjologii migracji rodzin, a szczególnie socjologii migracji dzieci i młodzieży.

„W ramach spotkania dr Stella Strzemecka wygłosiła wykład o Tożsamości, a w następnej części uczestnicy rozegrali grę Kameleon NEON. W poszukiwaniu ja®, której celem jest rozbudzenie potrzeby mówienia o jednej z najważniejszych kwestii dla każdego człowieka, niezależnie od wieku, pochodzenia czy miejsca zamieszkania – tożsamości.

Projekt został dofinansowany z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.

 

Polska Szkoła Sen

https://www.facebook.com/szkolasen/posts/pfbid0xLPVw1gcpFC89453FiJhCEwbATDiGzFhfd4UKTUkpsG4C3FTKAnxzHTMGAmTu6Ctl

 

Autor: Natalia Potera

%d bloggers like this: