Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 10-17.07.2023

KOREA POŁUDNIOWA, UKRAINA

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol powiedział 15 lipca, że jego kraj dostarczy Ukrainie większą partię zaopatrzenia wojskowego i pomocy humanitarnej. Te słowa padły podczas niespodziewanej podróży na Ukrainę, która miała miejsce po tym, jak Yoon wziął udział w szczycie sojuszu NATO na Litwie i odwiedził Polskę w ubegłym tygodniu, gdzie wyraził solidarność z Ukrainą przeciwko rosyjskiej inwazji.

Na konferencji prasowej Yoon powiedział, że Korea Południowa planuje w tym roku dostarczyć Ukrainie „dostawy wojskowe na większą skalę”, po ubiegłorocznym dostarczeniu nieśmiercionośnego sprzętu, takiego jak kamizelki kuloodporne i hełmy. Nie podał jednak więcej szczegółów. Dodał przy tym, że Korea Południowa planuje również zapewnić Ukrainie 150 mln USD pomocy humanitarnej w tym roku, po około 100 mln USD w 2022 r. Będzie również współpracować z Kijowem przy projektach takich jak budowa infrastruktury, które mogą być wspierane przez preferencyjne pożyczki z Korei Południowej. Wizyta Yoon jest znacząca, ponieważ niewielu innych azjatyckich przywódców odwiedziło Ukrainę.

W 2022 roku sprzedaż broni w Korei Południowej wzrosła do ponad 17 miliardów dolarów z 7,25 miliarda dolarów rok wcześniej, w tym umowa zbrojeniowa o wartości 13,7 miliarda dolarów z Polską – największa w historii Seulu – na dostawę wyrzutni rakiet i myśliwców.

 

IRAN

Irańskie władze intensyfikują działania przeciwko naruszeniom obowiązkowych przepisów dotyczących noszenia hidżabu. Tym samym ponownie uruchomili patrole tak zwanej policji moralności, aby nasilić wysiłki na rzecz egzekwowania obowiązkowych zasad noszenia hidżabu w kraju.

Saeid Montazeralmahdi, rzecznik irańskich sił porządkowych, potwierdził w niedzielę, że patrole policyjne działają teraz pieszo i pojazdami. Policja oczekuje, że wszyscy będą przestrzegać przyjętych zasad ubioru, aby funkcjonariusze mieli więcej czasu na „inne ważne misje policyjne”.

Funkcjonariusze mają za zadanie ostrzegać kobiety – a czasem mężczyzn – wymuszając na nich poprawienie swojego ubioru. Kobiety uznane za łamiące przepisy mogły być aresztowane i kierowane do tzw. ośrodków reedukacyjnych prowadzonych przez policję.

Wiadomość ta nadeszła 10 miesięcy po tym, jak 22-letnia Mahsa Amini zmarła w policyjnym areszcie kiedy to została zatrzymana w związku z domniemanym naruszeniem zasad ubioru. Jej śmierć wywołała masowe protesty w całym kraju, które trwały miesiącami, podczas których policja moralna była w dużej mierze nieobecna na irańskich ulicach.

Po protestach władze irańskie w dużej mierze powstrzymały się od wysoce konfrontacyjnych metod egzekwowania obowiązkowych przepisów dotyczących hidżabu, które zostały wprowadzone wkrótce po rewolucji islamskiej w tym kraju w 1979 roku. To podejście wydaje się jednak ponownie powracać.

 

IRAK, SYRIA

Dwóch arabskich przywódców – iracki premier Sudani i syryjski Assad – rozmawiali w Damaszku o walce z narkotykami, powrocie uchodźców i zniesieniu zachodnich sankcji nałożonych na Syrię. Politycy rozmawiali także o izraelskich atakach na kraj ogarnięty wojną i niedoborach wody w Eufracie, rzece przecinającej oba kraje.

Premier Iraku przeprowadził rozmowy z prezydentem Syrii Baszarem al-Assadem w Damaszku podczas pierwszej tego rodzaju podróży do kraju rozdartego wojną od początku 12-letniego konfliktu.

Warto wspomnieć, że Irak i Syria od lat utrzymują bliskie stosunki, nawet po tym, jak wiele krajów arabskich wycofało swoich ambasadorów z Damaszku, a członkostwo Syrii w 22-osobowej Lidze Arabskiej zostało zawieszone z powodu brutalnego stłumienia protestujących w 2011 roku.

Znaczenie tej wizyty polega na tym, że obu przywódcom wydaje się zależeć na wykorzystaniu rozmachu tej wizyty, aby przełamać izolację, z jaką kraje regionu cierpią od lat.

 

ROSJA, TURCJA

Rzecznik Kremla twierdzi, że nie wydano żadnych „nowych oświadczeń” w sprawie umowy zbożowej z Turcją. Jest to sprzeczne z wcześniejszymi zapewnieniami prezydenta Turcji R. T. Erdoğana.

W zeszły czwartek Erdoğan powiedział, że istnieje „wzajemne zrozumienie” między nim a prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie przedłużenia umowy zbożowej. Jednak umowa, podpisana pięć miesięcy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wygasa w poniedziałek. Putin wielokrotnie groził, że nie przedłuży jej z powodu przeszkód w rosyjskim eksporcie. Zaledwie dzień wcześniej powiedział, że umowa zostanie przedłużona tylko wtedy, gdy – i jeśli – wszystkie rosyjskie żądania zostaną spełnione.

Wzbudziło to poważne obawy międzynarodowe. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła, że „Rosja ma obowiązek ją przedłużyć (umowę), w przeciwnym razie konsekwencją będzie globalny brak bezpieczeństwa żywnościowego. Więc teraz piłka jest po stronie prezydenta Putina i świat patrzy”.

 

Autor: Natalia Potera

 

CNN https://www.channelnewsasia.com/asia/south-korea-yoon-suk-yeol-ukraine-visit-military-aid-supplies-3631056 

AlJazeera https://www.aljazeera.com/news/2023/7/16/irans-morality-police-return-as-authorities-enforce-hijab-rule 

AlJazeera https://www.aljazeera.com/news/2023/7/16/iraqi-pm-sudani-and-syrias-assad-hold-talks-in-damascus 

Euronews https://www.euronews.com/2023/07/15/russia-says-no-new-statements-made-over-grain-deal-with-turkey 

%d bloggers like this: