Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 12-19.03.2023

ROSJA

Od czasu inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku siły rosyjskie popełniły dziesiątki tysięcy zbrodni wojennych. Poważne przestępstwa, których dopuszczali się Rosjanie – w tym morderstwa, gwałty lub masowe prześladowania grup – nazywane są „zbrodniami przeciwko ludzkości”, które w pewnych okolicznościach przybierają formę „ludobójstwa”.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Oskarża go o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne na Ukrainie, w tym za bezprawną deportację dzieci. Komisja Śledcza ONZ ds. Ukrainy stwierdziła, że istnieją dowody na nielegalny transfer setek ukraińskich dzieci do Rosji, które następnie były zmuszane do przyjęcia rosyjskiego obywatelstwa, po czym były umieszczane w rodzinach zastępczych bądź specjalnych obozach „reedukacyjnych” w których przeprowadzana jest wobec nich rusyfikacja. Według danych ukraińskiego rządu liczba dzieci przymusowo wywiezionych do Rosji wynosi 16 221.

Nakazem aresztowania objęta jest również rosyjska komisarz ds. praw dziecka, pani Maria Lvova-Belova.

 

UKRAINA

18 marca zostało podpisane przedłużenie umowy zezwalającej na bezpieczny eksport ukraińskiego zboża z Morza Czarnego. 

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja poinformowały w sobotę, że umowa została przedłużona, ale nie określiły na jak długo. Ukraina poinformowała, że została przedłużona o 120 dni. Potrzebna jest jednak współpraca Rosji, a Moskwa zgodziła się odnowić pakt tylko na 60 dni. Finalnie uznano, że wspomniane porozumienie odnowiono jedynie na czas którego domagali się Rosjanie, co stanowi połowę planowanego okresu. Rosja zastrzegła tym samym, że dalsze przedłużenie będzie zależeć od zniesienia niektórych zachodnich sankcji nałożonych na Rosję. 

Pakt został wynegocjowany z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu i przedłużony na kolejne 120 dni w listopadzie. Celem była walka z globalnym kryzysem żywnościowym, który był napędzany przez rosyjską inwazję na Ukrainę rozpoczętą 24 lutego 2022 r. oraz postępującą za tym blokadę Morza Czarnego.

 

USA

Donald Trump za pośrednictwem swojego konta w mediach społecznościowych przekazał informację, że wkrótce zostanie aresztowany, wzywając tym samym swoich zwolenników do protestu. Informacja ta pojawiła się to tym jak nowojorska ława przysięgłych podjęła się tematu potajemnych wypłat pieniędzy dla kobiet, które rzekomo miały kontakty seksualne z byłym prezydentem.

Choć prokuratorzy nie otrzymali żadnej wiadomości, Trump oświadczył w jednym ze swoich postów, że spodziewa się aresztowania we wtorek. W ten sposób najprawdopodobniej chciał uprzedzić oficjalny komunikat wydany przez prokuratorów. W ciągu kilku godzin jego kampania wysyłała prośby o zbiórkę pieniędzy do swoich zwolenników, podczas gdy wpływowi republikanie w Kongresie, a nawet niektórzy zadeklarowani i potencjalni rywale wydali oświadczenia w jego obronie.

W późniejszym poście Trump skierował swój gniew w stronę administracji Bidena, poruszając przy tym perspektywę niepokojów społecznych, co przypominało retorykę, której użył na krótko przed powstaniem na Kapitolu USA 6 stycznia 2021 r.

 

FRANCJA

Macron uczynił reformy społeczne, zwłaszcza systemu emerytalnego, sztandarową polityką swojej reelekcji w 2022 roku i jest to temat, którego bronił przez większość swojego urzędowania. Niemniej jednak jego ostatnie posunięcia były wyjątkowo niepopularne wśród Francuzów. 

W ubiegły czwartek w Paryżu oraz kilku innych francuskich miastach wybuchły protesty po tym, jak rząd przeforsował reformy systemu emerytalnego, które podniosą wiek emerytalny z 62 do 64 lat.

Chociaż proponowane reformy systemu emerytalnego były już wcześniej kontrowersyjne, to sposób, w jaki ustawa została przyjęta – omijając głosowanie w izbie niższej kraju, gdzie partia prezydenta Emmanuela Macrona zasadniczo nie ma zdecydowanej większości – prawdopodobnie wywołał największy gniew. Dla gabinetu Macrona prostą odpowiedzią na zaangażowanie rządu w reformy są pieniądze. Rząd mówi, że obecny system – polegający na tym, że ludność pracująca płaci za rosnącą grupę wiekową emerytów – nie spełnia już swojego celu.

Dane ankietera IFOP pokazują, że 83% młodych dorosłych (18-24) i 78% osób w wieku powyżej 35 lat uznało sposób uchwalenia ustawy przez rząd za „nieuzasadniony”. 

 

Autor: Natalia Potera

 

BBCNews, Ukraine conflict: What war crimes is Russia accused of? https://www.bbc.com/news/world-60690688 

Reuters, Ukraine Black Sea grain deal extended for at least 60 days https://www.reuters.com/markets/commodities/black-sea-grain-deal-extended-turkey-ukraine-say-2023-03-18/ 

EuroNews, ‚Protest! Protest! Protest!’ Is Donald Trump really going to be arrested on Tuesday? https://www.euronews.com/2023/03/19/protest-protest-protest-is-donald-trump-really-going-to-be-arrested-on-tuesday 

CNN, French workers may have to retire at 64 and many are in uproar. Here’s why  https://edition.cnn.com/2023/03/17/europe/french-pension-reforms-explainer-intl-cmd

%d bloggers like this: