Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 13-20.11.2022

FINLANDIA

Helsinki coraz bardziej ograniczają możliwość przekraczania swojej wschodniej granicy od strony rosyjskiej. Fińska straż graniczna poinformowała w ubiegły piątek, tj. 18 listopada, że w ich państwie ogłoszono propozycję wydania 139 mln euro na budowę ogrodzeń barierowych wzdłuż swojej granicy z Rosją.

Planowane ogrodzenie będzie rozciągać się na odcinku od 130 do 260 kilometrów, co stanowi jedynie niewielką część 830-milowej granicy, którą dzieli z Rosją. Bariera ma być wyposażona w sprzęt obserwacyjny i drogę patrolową. Według fińskiej straży granicznej budowa takiego ogrodzenia, która z założenia ma rozpocząć się w 2023 roku, zajmie od trzech do czterech lat i może wytrzymać około 50 lat.

Fińska granica była jednym z nielicznych punktów wjazdu dla Rosjan po tym, jak wiele krajów zachodnich zamknęło swoją przestrzeń powietrzną i granice dla rosyjskich samolotów w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. Finlandia zamknęła granicę z Rosją dopiero pod koniec września 2022 roku, co nastąpiło mniej więcej w czasie, gdy ruch na fińsko-rosyjskiej granicy lądowej nasilił się, w wyniku ucieczki rosyjskich obywateli przed „częściową mobilizacją”, ogłoszoną na skutek nasilenia działań zbrojnych na terytorium Ukrainy.

 

USA

Rosja sygnalizuje otwartość na wymianę więźniów z USA. Stany Zjednoczone i Rosja omawiają potencjalną umowę, w ramach której skazany rosyjski handlarz bronią Viktor Bout mógłby zostać wymieniony na amerykańskich obywateli uwięzionych w Rosji, w tym gwiazdę WNBA Brittney Griner, która trafiła na dziewięć lat do kolonii karnej w rosyjskim regionie Mordowii. Griner została aresztowana na lotnisku w Moskwie w lutym bieżącego roku po tym, jak rosyjskie władze poinformowały, że znalazły w jej bagażu kasety zawierające olej z konopi indyjskich. Drugą osobą, której uwolnienia domaga się Waszyngton, jest Paul Whelan, weteran amerykańskiej piechoty morskiej, skazany w 2020 na 16 lat więzienia roku pod zarzutem szpiegostwa.

Viktor Bout, nazywany niegdyś „Handlarzem Śmierci”, był jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi na świecie przed aresztowaniem w 2008 roku pod zarzutami związanymi z handlem bronią. Obecnie odsiaduje 25-letni wyrok w amerykańskim więzieniu.

 

INDONEZJA

W Azji Południowo-Wschodniej, tj. regionie zdominowanym przez dziesięciolecia przez silnych, niekiedy despotycznych przywódców politycznych, w niektórych kręgach wciąż utrzymuje się nostalgia za Związkiem Radzieckim. Tam też prezydent Rosji Władimir Putin ma wielu zwolenników, zwłaszcza wśród użytkowników mediów społecznościowych, którzy popierają jego decyzję o inwazji na Ukrainę.

W Indonezji popularność Władimira Putina jest czymś uderzającym. Wizerunek rosyjskiego prezydenta wpasowuje się w indonezyjską kulturę polityczną i jej historię umundurowanych przywódców. Chociaż nastroje społeczne są mieszane co do inwazji Moskwy na Ukrainę, w indonezyjskich mediach społecznościowych zauważalna jest aktywna prorosyjska mniejszość, która postrzega Rosję jako szlachetną antyzachodnią potęgę, rzucającą wyzwanie dotychczasowej hegemonii pełnego hipokryzji Zachodu.

Co więcej, ​​w mediach społecznościowych pojawiają się konkretne motywy, w tym „solidna antyzachodnia narracja”, która wywodzi się z ruchu niepodległościowego Indonezji, wymierzonego przeciwko zachodnim mocarstwom kolonialnym. Społeczność indonezyjska zwraca również uwagę na stosowanie podwójnych standardów przez Zachód, odwołując się przy tym chociażby do lekceważenia Palestyńczyków cierpiących pod okupacją wojsk izraelskich.

 

POLSKA

Zarówno strona polska jak i NATO twierdzą, że pocisk, który zabił dwie osoby w Przewodowie, najprawdopodobniej został wystrzelony przez siły ukraińskie, a incydent wyglądał na wypadek. Do wybuchu doszło we wtorek, 15 listopada, na wschodzie Polski, około 6,4 km na zachód od granicy z Ukrainą. Wydarzenie miało miejsce mniej więcej w tym samym czasie, w którym Rosja przeprowadziła największą falę ataków rakietowych na ukraińskie miasta.

W środę prezydent RP Andrzej Duda powiedział na konferencji prasowej, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że był to pocisk obrony powietrznej ze strony ukraińskiej, który spadł na terytorium Polski przez przypadek, podczas przechwytywania nadlatujących rosyjskich pocisków. Podczas konfliktu zarówno siły rosyjskie, jak i ukraińskie używały rosyjskiej amunicji, w tym systemu rakiet ziemia-powietrze S-300, który Kijów rozmieścił jako część swojej obrony powietrznej.

Incydent w Polsce, kraju należącym do NATO, skłonił ambasadorów sojuszu wojskowego do zorganizowania nadzwyczajnego spotkania w środę w Brukseli. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg również powiedział, że nic nie wskazuje na to, by incydent był wynikiem celowego ataku którejkolwiek ze stron i że siły ukraińskie nie są winne, gdyż wypadek był nieumyślnym wynikiem działań prowadzonych w celu obrony swojego kraju przed atakiem Rosji.

 

Autor: Natalia Potera

 

CNN, Finland plans to start building a fence on Russian border next yea https://edition.cnn.com/2022/11/18/europe/finland-border-fence-russia-intl/index.html

AlJazeera, Russia signals openness to prisoner swap with UShttps://www.aljazeera.com/news/2022/11/18/russia-signals-openness-to-prisoner-swap-with-us

AlJazeera, Anti-Western and hyper macho, Putin’s appeal in Southeast Asiahttps://www.aljazeera.com/news/2022/11/18/anti-western-and-hyper-macho-putins-appeal-in-southeast-asia

CNN, Poland, NATO say missile that killed two likely fired by Ukraine defending against Russian attack  https://edition.cnn.com/2022/11/16/europe/poland-missile-russia-ukraine-investigation-wednesday-intl-hnk/index.html

%d bloggers like this: