Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 17-23.04.2023

SUDAN

Krwawe walki w Sudanie trwają już od dwóch tygodni. W związku z powyższym pojawiły się pytania o to, jak potoczy się proces ewakuowania obcokrajowców, co stanowi nie mały problem z uwagi na to, że główne międzynarodowe lotnisko w Sudanie zostanie zamknięte. Podczas gdy w Chartumie i jego okolicach toczą się bitwy między armią sudańską dowodzoną przez Burhana a rywalizującą z nim potężną grupą paramilitarną, inne państwa walczą o bezpieczny powrót swoich obywateli. Wielu spośród nich zostało uwięzionych w swoich domach pomimo kurczenia się zapasów żywności.

Sudańska armia twierdzi, że koordynuje wysiłki mające na celu ewakuację zagranicznych obywateli i dyplomatów z Sudanu samolotami wojskowymi. Perspektywa ta zirytowała urzędników, ponieważ większość głównych lotnisk stała się polami bitew, a ruch poza stolicą, Chartumem, okazał się bardzo niebezpieczny.

 

ROSJA, UKRAINA

Rosyjscy decydenci twierdzą, że „specjalna operacja wojskowa” w Ukrainie, rozpoczęta 24 lutego ubiegłego roku, była konieczna do ochrony bezpieczeństwa ich państwa przed agresją wrogiego Zachodu. Ukraina i jej zachodni sojusznicy oskarżają z kolei Rosję o to, że prowadzi ona niesprowokowaną wojnę mającą na celu zagarnięcie terytorium innego suwerennego państwa.

Rosyjska ofensywa zimowa nie przyniosła znacznych postępów, a jej wojska ugrzęzły w serii bitew na wschodzie i południu, gdzie postępy były stopniowe i wiązały się z ogromnymi kosztami dla obu stron.

Chersoń, Zaporoże i Ługańsk to trzy z czterech regionów, nad którymi Rosja przejęła kontrolę we wrześniu ubiegłego roku. Ukraina i jej zachodni sojusznicy odrzucili aneksje, a siły rosyjskie obecnie tylko częściowo utrzymują te regiony.

Prezydent Rosji Władimir Putin odbył podróż na obszary, które Moskwa bezprawnie zaanektowała w zeszłym roku. Kreml jednak nie potwierdził dokładnej daty przyjazdu. Wizyta miała jednak miejsce w czasie, kiedy to ministrowie spraw zagranicznych Grupy Siedmiu (G-7) spotkali się w Japonii i potępili rzekomy rosyjski plan umieszczenia broni jądrowej na Białorusi.

Putin odwiedził obwody chersoński i ługański, biorąc udział w spotkaniu dowództwa wojskowego, a następnie odwiedzając kwaterę główną gwardii narodowej. W zeszłym miesiącu miał też odwiedzić region Krymu i miasto Mariupol.

 

KOREA POŁUDNIOWA, JAPONIA

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol dąży do wzmocnienia strategicznych więzi z Japonią, niemniej jednak jego opozycja polityczna jest temu przeciwna. 

Yoon udał się 16 marca do Tokio, aby spotkać się z premierem Japonii Kishidą Fumio. Spotkanie zostało okrzyknięte – zwłaszcza w zachodnich mediach – przełomem. Japonia i Korea Południowa od dawna są od siebie odseparowane, pomimo licznych podobieństw. Obie są liberalnymi demokracjami sprzymierzonymi ze Stanami Zjednoczonymi, a przy tym obawiają się autorytarnych Chin i spirali programów nuklearnych i rakietowych Korei Północnej.

Utrzymujące się w latach 1910-1945 spory w kwestii imperialnej dominacji Japonii nad Koreą rozdzieliły jednak obie strony. Południowokoreański nacjonalizm jest głęboko antyjapoński. Korea Południowa od dziesięcioleci domaga się przeprosin i skruchy związanej z łamaniem praw człowieka, do którego dochodziło w trakcie okupacji japońskiej. Japońskie elity w dalszym ciągu unikają pełnego przyznania się do winy, czego rezultatem jest dystans geopolityczny między oboma państwami.

Yoon nie wygłosił jeszcze przemówienia na temat zbliżenia, ale wydaje się, że on i jego konserwatywna administracja uważają, że Chiny i Korea Północna są teraz na tyle groźne, że Korea Południowa powinna ustąpić w kwestiach historycznych i na nowo pogłębić współpracę z Japonią.

 

PERU

Były prezydent Peru, Alejandro Toledo, wrócił do swojego państwa ze Stanów Zjednoczonych, aby stawić czoła oskarżeniom o pranie brudnych pieniędzy i korupcję do których miało dochodzić podczas jego kadencji.

77-latek, który był prezydentem Peru w latach 2001-2006, jest poszukiwany przez peruwiańską prokuraturę prowadzącą śledztwo w sprawie rozległego skandalu z udziałem brazylijskiego konglomeratu budowlanego. Peruwiańskie władze oskarżyły Toledo o przyjęcie łapówki w wysokości 35 mln dolarów od Odebrechtu w zamian za zdobycie przez firmę kontraktu na budowę autostrady Interoceanica Sur. Toledo jakkolwiek zaprzecza zarzutom prokuratorów, którzy wnioskowali o karę 20 lat więzienia.

 

Autor: Natalia Potera

 

Euronews, Sudan army helping evacuations as fighting enters second week https://www.euronews.com/2023/04/22/sudan-army-general-says-he-will-help-foreigners-leave-the-country 

DailySabah, Putin visits 2 occupied Ukraine regions as G7 condemns nuke plans  https://www.dailysabah.com/world/europe/putin-visits-2-occupied-ukraine-regions-as-g7-condemns-nuke-plans 

CNN, Commentary: For South Korea, rapprochement with Japan is a sensible but unpopular move  https://www.channelnewsasia.com/commentary/south-korea-japan-deal-china-north-korea-missiles-war-compensation-3388121 

AlJazeera, Ex-president Toledo returns to Peru after US extradition https://www.aljazeera.com/news/2023/4/23/ex-president-toledo-returns-to-peru-after-us-extradition

%d bloggers like this: