Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 20-27.11.2022

TAJWAN

W sobotę, tj. 26 listopada, na Tajwanie rozpoczęto przeprowadzać sondaże wyborcze, które prezydent Tsai Ing-wen określiła jako wysłanie światu wiadomości o determinacji jej państwa do utrzymywania demokracji. Pomimo tego, że są to wybory lokalne, podczas których wskazani zostaną burmistrzowie miast, starości i lokalni radni, którzy z założenia nie mają bezpośredniego wpływu na politykę Chin, sondażom przypisywana jest wyższa ranga znaczenia, gdyż to one pokarzą w jaki sposób obywatele postrzegają swoją przyszłość a zarazem prawo do obrony własnej integralności wobec kolejnych napięć militarnych z ChRL.

Chiny przeprowadziły w sierpniu ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu, aby wyrazić swój gniew spowodowany wizytą na Tajwanie ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA – Nancy Pelosi. Główna partia opozycyjna Tajwanu, Kuomintang, czyli KMT, zwyciężyła w wyborach lokalnych w 2018 roku i oskarżyła Tsai i DPP o zbytnią konfrontację z Chinami. KMT tradycyjnie opowiada się za bliższymi związkami z Chinami, ale stanowczo zaprzecza, że ​​jest pro-pekińska. Choć wynik wyborów będzie istotnym miernikiem poparcia społecznego dla obu partii, niekoniecznie musi być odczytywany jako wróżba kolejnych wyścigów prezydenckich i parlamentarnych w 2024 roku.

Warto podkreślić, że wybory odbywają się miesiąc po zakończeniu 20. kongresu Komunistycznej Partii Chin, na którym prezydent Xi Jinping zapewnił sobie bezprecedensową trzecią kadencję.

CHINY

W sobotę, 26 listopada, północnokoreańskie media państwowe poinformowały o gotowości Prezydenta Chin Xi Jinpinga do nawiązania bardziej ścisłej współpracy na rzecz zapewnienia globalnego pokoju z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Ungiem. Wiadomość od Xi nadeszła kilka dni po tym, jak Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny w jednym z najpotężniejszych jak dotąd testów. Kim przeprowadził w ostatnich tygodniach rekordową serię wystrzeleń rakiet, w związku z tym wzrosły obawy, że szykuje się on do siódmej próby nuklearnej. Ostatnie tego typu działanie miało miejsce w 2017 roku. Należy zaznaczyć, że Chiny odpowiadają za ponad 90 procent dwustronnej wymiany handlowej tego państwa. Waszyngton w związku z tym powiedział, że chce, aby Chiny, najważniejszy sojusznik Pjongjangu, a jednocześnie jego dobroczyńca gospodarczy, wykorzystał swoje wpływy, aby pomóc powstrzymać nuklearne ambicje Korei Północnej.

USA

Biały Dom potępił byłego prezydenta Donalda Trumpa za spotkanie w jego posiadłości na Florydzie z raperem Kanye Westem, który jest uwikłany w spór o antyżydowskie wypowiedzi. Zastępca sekretarza prasowego Białego Domu Andrew Bates powiedział, że w Stanach Zjednoczonych nie ma miejsca na nienawiść i antysemityzm. Trump przyznał, że jadł kolację z Westem we wtorek wieczorem w Mar-a-Lago. Raper przyprowadził ze sobą przyjaciół. Jednym z nich był Nick Fuentes, zdeklarowany antysemita i rasista. Znany jest z zaprzeczania zbrodni Holokaustu, a jego kanał YouTube został trwale zawieszony na początku 2020 r. za naruszenie polityki platformy dotyczącej mowy nienawiści. Trump jednak teraz twierdzi, że nie znał Nicka Fuentesa. Prezydent Joe Biden, który spędza świąteczny weekend w Nantucket, unikał pytań o kolację Trumpa.

SERBIA

Sympatie społeczne dla Rosji są w Serbii tradycyjnie wysokie ze względu na więzi historyczne, kulturowe i religijne między tymi dwoma krajami. Obecnie neutralne stanowisko Belgradu wobec wojny w Ukrainie staje się coraz bardziej nie do utrzymania. Podczas gdy wojna wciąż postępuje, większość państw Europy zjednoczyła się w antyrosyjskim obozie. Jednak był jeden kraj, który odmawiał opowiedzenia się po którejś ze stron: Serbia.

Belgrad jest postrzegany jako ostatni przyjaciel Moskwy w Europie, który zdecydował się nie przystępować do unijnego systemu sankcji. W rezultacie spotkał się z ostrą krytyką i presją ze strony urzędników UE, którzy jasno dali do zrozumienia, że ​​kraj ten, jako państwo kandydujące do UE, ma dostosować swoją politykę zagraniczną do wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE, w tym poprzez nałożenie sankcji na Rosję. Serbski rząd broni swojego stanowiska, twierdząc, że obieranie stron nie leży w interesie narodu.

W odpowiedzi na rosnącą presję ze strony Brukseli, determinacja serbskiego rządu do zachowania neutralności wobec rozłamu między UE a Rosją zaczyna słabnąć. W niedawnym oświadczeniu medialnym prezydent Vucić powiedział, że utrzyma swoją obecną politykę do czasu, gdy „koszty” dla Serbii staną się większe niż inne względy i dopóki Serbia nie będzie musiała uznać innej rzeczywistości. Było to postrzegane jako przygotowanie zarówno serbskiej opinii publicznej, jak i partnerów międzynarodowych do nieuchronnej i bliskiej zmiany w polityce zagranicznej.

Autor: Natalia Potera

CNA, Taiwan votes in local elections amid tensions with China
https://www.channelnewsasia.com/asia/taiwan-local-elections-voting-tsai-ing-wen-china-tensions-kuomintang-3102271

CNA, China willing to work with North Korea for world peace, Xi Jinping tells Kim Jong Un: KCNA https://www.channelnewsasia.com/world/china-north-korea-work-world-peace-xi-jinping-kim-jong-un-kcna-missile-test-3102501

AlJazeera, White House blasts Trump for meeting with white supremacis
https://www.aljazeera.com/news/2022/11/26/white-house-blasts-trump-for-meeting-with-white-supremacist

AlJazeera, Between Russia and the EU: Serbia’s balancing act is failing
https://www.aljazeera.com/opinions/2022/11/26/serbias-balancing-act-is-failing

%d bloggers like this: