Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 23.04-08.05.2023

LITWA

Przedstawiciele 31-państwowego sojuszu wojskowego NATO zbiorą się w Wilnie w lipcu b.r. Najbardziej oczekiwany jest udział prezydenta USA Joe Bidena i jego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego. Niepokój wśród litewskich obywateli budzą jednaj koszty organizacji nadchodzącego szczytu NATO. Recesja gospodarcza i gwałtownie rosnące ceny żywności pchnęły jedną na pięć osób w ubóstwo, co dodatkowo zwiększa niezadowolenie społeczne na Litwie. 

Kwota, jaką tamtejsze władze planują wydać na to ważne spotkanie, wywołała wiele kontrowersji i spekulacji, a dziennikarze badają związane z tym koszty, zmuszając rząd do odparcia zarzutów o brak przejrzystości w zamówieniach publicznych.

W zeszłym tygodniu nadawca publiczny lrt poinformował , że MSZ Litwy wyda 6,48 mln euro na wynajem ponad 500 – w większości zupełnie nowych – samochodów. Luksusowe pojazdy zostaną zakupione od lokalnej firmy, której finansowanie z banku podwoiło się do 20 milionów euro, tylko po to, by było ich stać na opłacenie samochodów i minibusów na szczyt NATO.

Litewski dziennikarz Andrius Tapinas zakwestionował natomiast cenę usług zakupionych na kwietniowe spotkanie, wyszczególniając wielomilionowe rachunki za wideokonferencje i sprzęt oświetleniowy. Urzędnicy twierdzą, że na ceny wpłynęła pilność procesu.

W lipcu litewskie MSZ stwierdziło, że kraj jest w stanie zorganizować i gościć to wydarzenie, ale niestabilne warunki geopolityczne i gospodarcze mogą stanowić wyzwanie. Konferencja miała się odbyć wstępnie w czerwcu, ale została przesunięta. 

 

WIELKA BRYTANIA 

Wraz ze śmiercią swojej matki, Królowej Elżbiety II we wrześniu ubiegłego roku, Karol III, będący pierwszym pretendentem do tronu, został mianowany królem Wielkiej BrytaniiPo miesiącach żmudnych przygotowań, oficjalnie został nadany mu tytuł.

Karol III został oficjalnie koronowany podczas wspaniałej i głęboko religijnej ceremonii 6 maja. Tysiące osób zgromadziło się w Opactwie Westminsterskim i na okolicznych ulicach centrum Londynu, aby podziwiać wspaniały pokaz brytyjskiej widowiskowości.

Koronowanie Karola miało miejsce po śmierci królowej. Zgodnie z oczekiwaniami był to bardzo ponury okres, w którym naród zebrał się, by pożegnać najdłużej panującego władcę.

Ceremonię poprowadził Arcybiskup Canterbury Justin Welby. Podstawowymi elementami nabożeństwa były uznanie, przysięga, namaszczenie, inwestytura i koronacja, po których nastąpiła intronizacja i hołd.

Około 2300 osób otrzymało zaproszenia na nabożeństwo w Opactwie Westminsterskim. Chociaż pałac nie opublikował szczegółowej listy gości, na wydarzeniu można było dostrzec  członków rodziny królewskiej, międzynarodowych przedstawicieli z 203 krajów, a także wolontariuszy społecznych i charytatywnych.

 

UKRAINA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obiecał 8 maja, że siły rosyjskie zostaną pokonane na Ukrainie, tak jak nazistowskie Niemcy zostały pokonane podczas II wojny światowej, upamiętniając dzień zwycięstwa w Europie.

„całe stare zło, które współczesna Rosja przywraca, zostanie pokonane, tak jak pokonano nazizm… tak jak wtedy razem zniszczyliśmy zło, teraz razem niszczymy podobne zło” – powiedział Zełenski w oświadczeniu wideo, stojąc przed pomnikiem wojennym.

Jego przemówienie wygłoszono w rocznicę kapitulacji nazistowskich Niemiec przed wojskami alianckimi 8 maja 1945 r. i dzień przed dniem zwycięstwa w Moskwie, świętującym zwycięstwo Związku Radzieckiego w II wojnie światowej.

Prezydent Ukrainy dodał także, że złożył w parlamencie projekt ustawy mającej na celu formalne upamiętnienie II wojny światowej na Ukrainie 8 maja i świętowanie dnia Europy 9 maja, co ma na celu jeszcze większe zdystansowanie się od Moskwy.

 

USA

Oskarżenie wysuwane przez E. Jean Carroll wobec Donalda Trumpa w sprawie rzekomego gwałtu zostało na nowo poddane ocenie. Prawnik reprezentujący pokrzywdzoną powiedział przysięgłym we wtorek (25 kwietnia), że proces cywilny w sprawie zachowania byłego prezydenta USA po ponad  trzech dekadach nareszcie ruszyło.

Shawn Crowley, który reprezentuje byłą felietonistę magazynu Elle, powiedział w swoim oświadczeniu otwierającym, że Trump „uderzył panią Carroll o ścianę” i „przycisnął usta do jej ust”, co inni świadkowie byli gotowi zweryfikować.

Przysięgli mają wkrótce wysłuchać również zeznań dwóch innych kobiet, które twierdzą, że Trump dokonał na nich napaści seksualnej, czemu ten definitywnie zaprzecza. Prawnik byłego prezydenta, twierdzi, że dowody wykażą, że oskarżony nie zaatakował Carroll.

Amerykański sędzia okręgowy Lewis Kaplan wskazał dziewięciu ławników, którzy zdecydują, czy Trump rzeczywiście zgwałcił Carroll w garderobie domu towarowego bergdorf goodman w połowie lat 90.

W poście z października 2022 r. na swojej platformie truth social 76-letni trump nazwał zarzut gwałtu „mistyfikacją” i „całkowitym oszustwem”, powiedział, że pokrzywdzone wymyśliła to, by promować swoje wspomnienia i oświadczył, że Carroll „nie jest w jego typie!”

79-letnia Carroll domaga się nieokreślonego odszkodowania za ból i cierpienie, szkody psychiczne i naruszenie prywatności. Jej pozew opiera się na nowym prawie stanowym w Nowym Jorku, dającym dorosłym ofiarom wykorzystywania seksualnego roczny okres na pozwanie ich rzekomych napastników, nawet jeśli przedawnienia wygasły dawno temu.

Adwokat Trumpa powiedział sędziemu w czwartek, że oskarżony zrzekł się prawa do składania zeznań w sądzie federalnym na Manhattanie i zdecydował się nie przedstawiać obrony w sprawie.

 

Autor: Natalia Potera

 

Euronews, the price of nato: sky-high summit costs raise questions in lithuania  https://www.euronews.com/2023/05/08/the-price-of-nato-sky-high-summit-costs-raise-questions-for-lithuanias-government

CNN, everything you need to know about king charles iii’s coronation https://edition.cnn.com/2023/05/02/uk/coronation-of-king-charles-iii-preview-gbr-cmd-intl/index.html

CNN, Zelenskyy says russia will be defeated ‚as nazism was’ https://www.channelnewsasia.com/world/ukraine-president-volodymyr-zelenskyy-vow-defeat-russian-forces-victory-europe-day-3472566

CNN, trump rape accuser’s claim not a ‚he said, she said’, lawyer says as trial starts https://www.channelnewsasia.com/world/trump-rape-accusers-claim-not-he-said-she-said-lawyer-says-trial-starts-3442351 

%d bloggers like this: