Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 23-29.05.2023

TURCJA

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan ugruntował swoje miejsce w tureckiej polityce jako najdłużej urzędujący przywódca, wygrywając w niedzielę w drugiej turze ze swoim kontrkandydatem – Kemalem Kılıçdaroğlu 52,14% do 47,86%. 

Triumfujący Erdoğan zwrócił się na krótko do swoich zwolenników przed swoją rezydencją w dzielnicy Kısıklı w Stambule przed udaniem się do stolicy Ankary, do kompleksu prezydenckiego, aby wygłosić przemówienie o zwycięstwie w wyborach. 

W większości prowincji ulice były pełne rozradowanych zwolenników prezydenta, samochody trąbiły klaksonami, a ludzie machali tureckimi flagami i plakatami Erdoğana. Przed kompleksem prezydenckim ogromny tłum (około 320 000, według Erdoğana) czekał na prezydenta przez wiele godzin, zanim ten pojawił się na scenie ustawionej przed budynkiem, aby wygłosić przemówienie. 

Prezydent podkreślił, że „wszystkie 85 milionów ludzi” w Turcji „wygrało dzisiaj”, niezależnie od wspieranego przez nich kandydata, chwaląc naród za wolę demokracji. „Nikt dzisiaj nie przegrał. Nie czujemy się urażeni czyimś wyborem. Nadszedł czas, aby odłożyć wszystko na bok i zjednoczyć się, aby zrealizować nasze narodowe marzenia. To szczere wezwanie” – powiedział. 

O swojej pracy powyborczej Erdoğan powiedział, że będą nadal poświęcać cały swój czas pracy dla kraju, traktując priorytetowo leczenie ran w prowincjach dotkniętych trzęsieniami ziemi 6 lutego. „Kolejną pilną sprawą jest rozwiązanie problemów wynikających ze wzrostu cen spowodowanego inflacją. Nie jest to dla nas trudne zadanie. Zobaczycie, że wraz ze spadkiem stóp procentowych inflacja będzie spadać – powiedział.

 

NIEMCY, ROSJA

Kilkuset niemieckich urzędników i lokalnych pracowników niemieckich instytucji pracujących i mieszkających w Rosji będzie musiało opuścić kraj lub stracić pracę w najbliższych dniach na polecenie Kremla, co drastycznie ogranicza obecność Niemiec w kraju. Niemieckie media określiły to posunięcie jako „dyplomatyczne wypowiedzenie wojny” przez Moskwę, a niemieckie MSZ określiło rosyjskie sankcje jako „jednostronną, nieuzasadnioną i niezrozumiałą decyzję”. Przyjaciół już nie Decyzja rosyjskiego MSZ oznacza, że od 1 czerwca zaostrzy się limit osób, które Niemcy mogą wysyłać do Rosji lub tam zatrudniać, czy to w rosyjskiej ambasadzie, czy w instytucjach działających w obszarze kultury i edukacji. Akcja obejmie kilkaset osób. Wśród nich są nie tylko urzędnicy ambasady i konsulatu, ale także pracownicy instytutu kultury Goethego w kraju, niemieckiej szkoły, przedszkoli i nauczycieli pracujących w rosyjskich szkołach.

 

JAPONIA, KOREA PÓŁNOCNA

Ministerstwo obrony Japonii poinformowało w poniedziałek (29 maja), że ich kraj dąży do zniszczenia każdego północnokoreańskiego pocisku rakietowego, który narusza jego terytorium. Przygotowuje się do tego po tym, jak Korea Północna poinformowała Japonię o planie wystrzelenia satelity między 31 maja a 11 czerwca.

Uzbrojona w broń nuklearną Korea Północna twierdzi, że ukończyła budowę pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego, a przywódca Kim Dzong Un zatwierdził ostatnie przygotowania do wystrzelenia go na orbitę.

Analitycy twierdzą, że satelita wojskowy zwiększyłby możliwości obserwacji Korei Północnej i poprawiłby jej zdolność do atakowania celów w przypadku wojny. Korea Północna przeprowadziła również w ostatnich miesiącach serię testów rakiet i broni, w tym nowego międzykontynentalnego pocisku balistycznego na paliwo stałe.

 

Autor: Natalia Potera

 

DailySabah, Erdoğan wins another Turkish election https://www.dailysabah.com/politics/elections/erdogan-wins-another-turkish-election 

EuroNews, Russia to expel hundreds of German workers by start of June  https://www.euronews.com/2023/05/27/russia-to-expel-hundreds-of-german-workers-by-start-of-june 

CNN, Japan aims to destroy any North Korean missile after it warns of satellite launch  https://www.channelnewsasia.com/asia/japan-north-korea-missile-destroy-satellite-launch-3522531

%d bloggers like this: