Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 07-14.08.2022

KOREA PÓŁNOCNA
Koreańska Centralna Agencja Prasowa poinformowała w czwartej, tj. 11 sierpnia, że przywódca Korei Północnej – Kim Dzong Un, ogłosił zwycięstwo w walce z koronawirusem i nakazał zniesienie maksymalnych środków antypandemicznych, wprowadzonych w całym kraju w maju bieżącego roku. Niemniej jednak, Kim dodał, że Korea Północna musi utrzymać „silną stalową barierę antyepidemiczną i zintensyfikować działania antyepidemiczne do końca globalnego kryzysu zdrowotnego”. Korea Północna nie ujawniła, ile potwierdzonych infekcji wirusem wykryła, ale od 29 lipca nie zgłosiła żadnych nowych podejrzanych przypadków. Niemniej jednak, międzynarodowe organizacje pomocowe twierdzą, że mają ograniczone możliwości sprawdzenia wiarygodności tychże informacji. Deklaracja Kima, dotycząca zwycięstwa nad wirusem pojawia się pomimo braku wprowadzenia jakiegokolwiek znanego programu szczepień. Zamiast tego, władze północnokoreańskie twierdzą, że ich polityka zdrowotna opierała się na blokadach, domowym leczeniu i tym, co północnokoreański przywódca nazwał „korzystnym socjalistycznym systemem w koreańskim stylu”.

ETIOPIA, UKRAINA
Trwająca od ponad pół roku wojna na Ukrainie spowodowała wzrost cen żywności i sprawiła, że biedniejsze kraje borykają się z coraz to większymi problemami z zaopatrywaniem się w zapasy. W piątek, tj. 12 sierpnia, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił jednak, że pierwszy transport Światowego Programu Żywnościowego dla Afryki jest gotowy do wyjazdu. Powiedział, że statek zostanie załadowany w ukraińskim porcie i wypłynie do Etiopii. Przewodniczący podkreślił, że „współpraca wszystkich zaangażowanych podmiotów jest kluczowa”, aby uniknąć niedoborów żywności i głodu na całym świecie. Taki ruch byłby dużym krokiem w kryzysie żywnościowym spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę , rozpoczętą 24 lutego. Statek, Brave Commander, miał zabrać ponad 23 000 ton metrycznych zboża i wyeksportować je do Etiopii.

UKRAINA, ROSJA
Sytuacja w Zaporożu, zajętym przez Rosję w marcu 2022 roku (tj. wkrótce po inwazji 24 lutego), z każdym dniem staje się coraz bardziej niebezpieczna. Podczas gdy zakład w południowo-wschodniej Ukrainie jest kontrolowany przez Rosję, jego ukraiński personel nadal prowadzi swoją działalność. Ukraińska agencja Energoatom poinformowała, że w czwartek, 11 sierpnia, kompleks Zaporoża został pięciokrotnie uderzony przez stronę rosyjską, w tym w pobliżu miejsca przechowywania materiałów radioaktywnych. Tymczasem wyznaczeni przez Rosjan urzędnicy oświadczyli, że Ukraina jest tym, który dwukrotnie ostrzeliwał fabrykę, zakłócając zmianę pracowników. Urzędnicy rosyjscy i ukraińscy wielokrotnie oskarżali się nawzajem o ostrzał elektrowni od początku inwazji. Szef ONZ ostrzega przed ponownym ostrzałem ukraińskiej elektrowni jądrowej, a przy tym wezwał do natychmiastowego zakończenia wszelkiej działalności wojskowej wokół największej
elektrowni jądrowej w Europie.

USA
Donald Trump jest objęty dochodzeniem karnym za potencjalne naruszenia ustawy o szpiegostwie i dodatkowych ustaw związanych z utrudnianiem działania wymiaru sprawiedliwości i niszczeniem rejestrów rządu federalnego. Przedstawiciele rządu twierdzą, że były prezydent Donald Trump przechowywał skrytki „tajnych” i „ściśle tajnych” dokumentów w swoim kurorcie na Florydzie, ale nie podał jasnych wskazówek, co mogą one zawierać. Nakaz przeszukania upoważnił agentów FBI do zajęcia materiałów z rezydencji Trumpa Mar-a-Lago w celu zbadania przestępstw związanych z ustawą o szpiegostwie, która zakazuje nieuprawnionego przechowywania informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego, które mogą zaszkodzić Stanom Zjednoczonym lub pomóc przeciwnikowi. Kara za naruszenie któregokolwiek ze szczegółowych przepisów byłaby surowa. Ustawa o szpiegostwie przewiduje maksymalną karę 10 lat w więzieniu federalnym, a kara za utrudnianie wynosi maksymalną 20 lat, podczas gdy ustawa o niszczeniu akt może również zabronić skazanemu sprawowanie przyszłego urzędu.

 

Autor: Natalia Potera

 

Źródła:

CNA, North Korea's Kim declares victory in battle against COVID-19
https://www.channelnewsasia.com/asia/north-koreas-kim-declares-victory-battle-against-covid-19-report-2873066

Africanews, Grain ship to dock in Ukraine, leave for Africa
https://www.africanews.com/2022/08/12/grain-ship-to-dock-in-ukraine-leave-for-africa/Aljazeera, UN chief issues warning as

Ukraine nuclear plant shelled again
https://www.aljazeera.com/news/2022/8/11/un-chief-military-activity-at-ukraine-nuke-plant-must-end

USATodayNews, FBI seized top secret documents at Trump's Mar-a-Lago, but gave no clear hints on what they are
https://eu.usatoday.com/story/news/politics/2022/08/12/top-secret-documents-seized-trump-mar-lago/10312409002/

%d bloggers like this: