Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna – Afryka i Bliski Wschód

TUNEZJA, ALGIERIA
Tunezja i Algieria ponownie otwierają granicę lądową po dwóch latach zamknięcia. Granice lądowe pomiędzy tymi dwoma państwami zostały zamknięte na podstawie decyzji wydanej przez algierskie władze dnia 17 marca 2020 roku, pozostawiając możliwość ich przekraczania jedynie w nagłych wypadkach. Decyzja była podyktowana zagrożeniem związanym z rozwojem pandemii Covid-19.

Decyzja o ponownym otwarciu przejść granicznych została ogłoszona przez prezydenta Abdelmajida
Tebboune’a, który to 5 lipca przekazał tą informację swojemu tunezyjskiemu odpowiednikowi – Kaisowi Saidowi.

Tunezyjskie władze spodziewają się tego lata ponad miliona Algierczyków na dziewięciu przejściach granicznych. Największą część spośród tych osób będą stanowili turyści. W 2019 roku do Tunezji przyjechało prawie 3 miliony Algierczyków, co plasuje ten naród na trzecim miejscu pod względem odsetka zagranicznych gości.

Decyzja o ponownym otwarciu granic jest jednym z kluczowych elementów polityki zagranicznej obu państw, których więzi są tradycyjnie bardzo bliskie od czasu wojny algierskiej z kolonializmem francuskim (1954-1962).

 

PALESTYNA
Prezydent USA Joe Biden przybył na Bliski Wschód z silną retoryką o potrzebie zapewnienia pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Należy jednak podkreślić, że nie wykazywał przy tym żadnej nadziei na perspektywę szybkiego politycznego przełomu.

Podczas dłuższego niż oczekiwano spotkania z palestyńskim prezydentem na okupowanym Zachodnim Brzegu, Biden potwierdził swoje wieloletnie zaangażowanie w ideę stworzenia niepodległego państwa Palestyny. Dodał jednak, że biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczną na świecie, wznowienie rozmów pokojowych nie będzie możliwe w najbliższym czasie. W odpowiedzi 86-letni przywódca palestyński – Mahmoud Abbas – powiedział, że szansa na dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego oddala się i „może nie pozostać długo”.

Waszyngton próbuje naprawić więzi z Palestyńczykami, które zostały zerwane za administracji Trumpa. Podczas swojej ostatniej wizyty na Bliskim Wschodzie, Biden zapowiedział wiele pakietów pomocy ekonomicznej oraz innego wsparcia, w tym m.in. stworzenia usługi telefonicznej 4G i udzielenia pomocy finansowej dla Palestyńczyków. 100 milionów dolarów trafi do szpitala Augusta Victoria na Górze Oliwnej tj. części Wschodniej Jerozolimy, zaanektowanej przez Izrael. Szpital jest głównym ośrodkiem leczenia raka dla pacjentów z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy. Wsparcie ma zostać przekazane także kolejnym pięciu pobliskim szpitalom.

 

SYRIA
Od 2014 roku, tj. momentu, kiedy to Rada Bezpieczeństwa zatwierdziła pierwszą transgraniczną operację humanitarną ONZ, ponad 56 000 ciężarówek przewożących żywność, lekarstwa, schronienia i inną pomoc ratującą życie wjechało na obszary Syrii, znajdujące się poza kontrolą rządu.

Udzielana pomoc humanitarna była jednak obwarowana wieloma warunkami oraz zastrzeżeniami. W 2020 roku Rosja i Chiny wykorzystały swoje prawo weta jako stali członkowie rady, aby powstrzymać dostawy ONZ przez Jordanię i Irak, a także przez jeden z dwóch tureckich przejść granicznych. Ich decyzja była argumentowana koniecznością zapewnienia suwerenności i integralności terytorialnej Syrii, co miało oznaczać, że wszelka przekazywana pomoc z zagranicy powinna przekroczyć linię frontu przez terytorium kontrolowane przez stronę rządową.

Każdego miesiąca do północno-zachodniej prowincji Idlib przejeżdża około 800 ciężarówek z pomocą. Jest to niezwykle istotne dla ponad 1,7 miliona osób wewnętrznie przesiedlonych, którzy muszą żyć w obozach namiotowych i nieformalnych osiedlach z ograniczonym dostępem do wody, urządzeń sanitarnych i opieki zdrowotnej. Według ONZ około 70% ludności cywilnej nie ma tam wystarczających zasobów jedzenia, a jedno na troje dzieci jest niedożywione.

W piątek, 8 lipca Rosja zawetowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa zredagowaną przez Irlandię i Norwegię, która przedłużyłaby o kolejny rok zezwolenie na dostawy przez Bab al-Hawa. USA, Wielka Brytania i Francja zablokowały początkowo rosyjską propozycję przedłużenia porozumienia jedynie o sześć miesięcy. Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield ostrzegła, że ​​sześciomiesięczne przedłużenie „może pozostawić Syryjczyków bez koców w środku zimy”.

Finalnie zachodnie mocarstwa ostatecznie ugięły się przed rosyjskim żądaniem przedłużenia dostaw przez wspomniane przejście o sześć miesięcy tj. do stycznia 2023 roku. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja wstrzymały się od głosu, celem zamanifestowania swojego oburzenia.

Pomimo tego, że rezolucja jest daleka od celów strategicznych ONZ, uznano, że nawet tymczasowe jej przedłużenie należy rozpatrywać pozytywnie, gdyż przynajmniej częściowo wpływa to na poprawę sytuacji ludności syryjskiej.

Autor: Natalia Potera

 

Źródła:

Africanews, Tunisia and Algeria reopen land border after two years' closure
https://www.africanews.com/2022/07/15/tunisia-and-algeria-reopen-land-border-after-two-years-
closure/
BBC News, Biden offers Palestinians warm words but deep rift remains
https://www.bbc.com/news/world-middle-east-62178566
BBC News, Syria war: UN extends aid lifeline to rebel-held Idlib by six months
https://www.bbc.com/news/world-middle-east-62133968

%d bloggers like this: