Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Spotkanie na temat aplikacji dyplomatyczno-konsularnej w Akademi Dyplomatycznej MSZ

28 czerwca mieliśmy przyjemność gościć na nasze zaproszenie Pana Ambasadora Jacka Perlina. Jego wizyta w Poznaniu i spotkanie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza były bardzo dobrą okazją do poznania zasad naboru do nowopowstałej Akademii Dyplomatycznej MSZ (istnieje ona od nieco ponad roku).

Akademia jest miejscem, gdzie przyszli attache, konsulowie czy ambasadorzy poznają podstawy pracy dyplomatycznej. Aktualny nabór kończy się 31 sieprnia. Szcegółowe zasady naboru można znaleźć pod adresem: http://www.msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/ministerstwo/praca_i_kariera/aplikacja_dyplomatyczno_konsularna/aplikacja
 
Pan ambasador Jacek Perlin podzielił się z uczestnikami spotkania nie tylko podstawowymi zasadami naboru i nauki w Akademii Dyplomatycznej. Bazując na swojej prawie 25-letniej karierze dyplomatycznej sugerował również jak praktycznie przygotowywać się do tej prestiżowego, acz wymagającego ciężkiej pracy i ciągłego doskolanelnia się zajęcia. Oczywistym jest wymóg znajomości języków (MSZ wymaga aktualnie znajomości 2 języków na poziomie C1) istotna jest orientacja kulturowa, ale też zasad ubioru (np. biała koszula dla mężczyzn czy biała bluzka dla kobiet zawsze pozwolą uniknąć wpadki ;). Pan Jacek Perlin wskazywał również na „miękkie“ umiejętności, których sama Akademia może nie przekazać. Bardzo pomocne w pracy dyplomtycznej jest choćby obycie towarzyskie, sztuka prowadzenia konwersacji czy bardzo dobra pamięć do twarzy i nazwisk (bycie dyplomatą oznacza spotykanie setek, a nawet tysięcy osób).
 
Końcowy termin składania dokumentów na aplikację: 31 sierpnia
Początek konkursu: 5 października

 

 

%d bloggers like this: