Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Trump wygrywa prawybory w Iowa, porozumienie państw bałtyckich

USA
Donald Trump uzyskując 52% poparcia wygrał prawybory w stanie Iowa zwyciężając w 98 na 99 hrabstw. Drugie miejsce zajął gubernator Florydy Ron DeSantis z 21% głosów, a trzecie była ambasador przy ONZ Nikki Haley zdobywając 19% głosów.

W swoim przemówieniu Trump mówił o szybkim zjednoczeniu podzielonego państwa, odniósł się również do Izraela i wojny w Ukrainie: „Rosja nigdy nie zaatakowałaby Ukrainy, gdybym był prezydentem. Putin i ja dobrze się dogadywaliśmy, dogadywaliśmy się bardzo dobrze- to dobra rzecz, nie zła rzecz.”

W niedzielę 21 stycznia Ron DeSantis ogłosił wycofanie się z  wyborów prezydenckich i poparcie dla Donalda Trumpa. Do rezygnacji doszło przed prawyborami Republikanów w New Hampshire, gdzie DeSantis odnotowywał jednocyfrowe poparcie.

W ten sposób ostatnią rywalką Trumpa została Nikki Haley, która twierdzi, że tylko ona jest w stanie pokonać w wyborach obecnego prezydenta USA Jo Bidena.

 

Państwa bałtyckie

Litwa, Łotwa i Estonia zapowiedziały budowę wspólnej linii obrony przed Rosją i Białorusią. Informację o porozumieniu w piątek 19 stycznia przekazał łotewski minister obrony Andris Sprūds po spotkaniu z Arvydasem Anušauskasem, ministrem obrony Litwy oraz z Hanno Pevkurem, ministrem obrony Estonii. 

Estonia ujawniła, że planowane instalacje obronne mają obejmować budowę 600 bunkrów wzdłuż granicy z Rosją. Litwa zapowiedziała kontynuację współpracy z USA w sprawie zakupu systemów artyleryjskich HIMARS. Łotwa swoje krótkoterminowe i długoterminowe pomysły na wzmocnienie ochrony granic ma przedstawić do końca stycznia. 

„Przed historycznym szczytem NATO w Waszyngtonie musimy zadbać o to, aby Sojusz był lepiej niż kiedykolwiek przygotowany do realizacji planów obronnych, wzmocnienie obrony powietrznej i przeciwrakietowej oraz gotowy do przeznaczenia większych zasobów na obronność” pisał łotewski minister obrony. Jednocześnie zapewnił, że państwa bałtyckie nie zaprzestaną wspierania Ukrainy. 

 

Autor: Julia Makurat

 

Defence24, Prawybory w Iowa. Trump deklasuje rywali https://defence24.pl/geopolityka/prawybory-w-iowa-trump-deklasuje-rywali

BBC, Ron DeSantis drops out of presidential race and backs Trump https://www.bbc.com/news/world-us-canada-68051757 

Euractiv, Wspólna linia obrony państw bałtyckich przed Rosją https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/wspolna-linia-obrony-panstw-baltyckich-przed-rosja/

Dziennik Gazeta Prawna, Bałtowie zabezpieczą swoje granice. Strefa obrony przed Rosją i Białorusią https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/9407548,baltowie-zabezpiecza-swoje-granice-strefa-obrony-przed-rosja-i-bialor.html 

%d bloggers like this: