Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Wybory w Tajwanie i odpowiedź USA i Wielkiej Brytanii na ataki Huti

Tajwan

13 stycznia na Tajwanie odbyły się wybory prezydenckie, w których zwycięstwo odniósł dotychczasowy wiceprezydent Lai Ching-te (William Lai) z Demokratycznej Partii Postępowej zdobywając ponad 40 % głosów. Jest to trzecie z rzędu zwycięstwo tej partii w wyborach prezydenckich. Dotychczasowy prezydent Tsai Ing-wen nie mógł już ubiegać się o reelekcję.

Kontr kandydatami byli Hou Yu-ih z prochińskiej partii Kuomintang Hou Yu-ih oraz Ko Wen-je z Tajwańskiej Partii Ludowej. 

Pomimo presji ze strony Pekinu i chińskiego niezadowolenia z kandydatury Lai Ching-te społeczność Tajwanu dokonała wyboru prezydenta o bardzo proniepodległościowych poglądach. 

” Wybory pokazały światu oddanie społeczeństwa Tajwanu demokracji, co mam nadzieję Chiny potrafią zrozumieć” mówił Lai Ching-te po ogłoszeniu zwycięstwa. 

Tego samego dnia odbyły się także wybory 113 parlamentarzystów do jednoizbowego parlamentu Tajwanu. 52 mandaty zdobył dążący do zbliżenia z Chinami Kuomintang, Demokratyczna Partia Postępowa uzyskała 51 mandatów, a Tajwańska Partia Ludowa 8. Żadne ugrupowanie nie uzyskało samodzielnej większości.

 

Jemen

Rebelianci z Ruchu Huti od kilku tygodni, w ramach solidarności z Hamasem ostrzeliwują statki handlowe płynące przez Morze Czerwone. W odpowiedzi Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania zaatakowały za pomocą okrętów i lotnictwa cele znajdujące się na terytorium Jemenu kontrolowanym przez Huti. Cele miały zostać wybrane tak aby obyło się bez ofiar cywilnych.

Wcześniej USA skierowały do Huti oficjalne ostrzeżenie.

Huti odpowiedzieli groźbami konsekwencji czekających USA, dodatkowo rzecznik prasowy Huti Mohammed Abdulsalam powiedział, że „izraelskie statki oraz te zmierzające do portów okupowanej Palestyny nadal będą atakowane, gdyż są uznawane za wrogie jednostki militarne.”

Atak potępił Iran oraz libański Hezbollah, sojusznicy Huti. 

 

Autor: Julia Makurat

 

Euractiv, Tajwan: Wybory wygrywa prozachodni William Lai, https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/tajwan-prezydentem-zostanie-pro-zachodni-william-lai/

CNN, Taiwan voters dismiss China warnings and hand ruling party a historic third consecutive presidential win  https://edition.cnn.com/2024/01/13/asia/taiwan-presidential-election-results-intl-hnk/index.html

Money.pl, Gorąco wokół Tajwanu po wyborach. „Wzywamy władze w Pekinie” https://www.money.pl/gospodarka/goraco-wokol-tajwanu-po-wyborach-wzywamy-wladze-w-pekinie-6984547733187104a.html

Euractiv, USA i Wielka Brytania uderzyły w Jemenie. Celem rebelianci z ruchu Huti

https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/usa-i-wielka-brytania-uderzyly-w-jemenie-celem-rebelianci-z-ruchu-huti/

BBC, US and UK strikes target Houthi rebels in Yemen https://www.bbc.com/news/world-middle-east-67954161

%d bloggers like this: