Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polska a stosunki amerykańsko-chińskie

Stosunki amerykańsko-chińskie z miesiąca na miesiąc pogarszają się. 2 sierpnia na Tajwanie wylądował samolot ze spikerką Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, na co chińskie MSZ stanowczo potępiło niniejszą wizytę. Dodatkowo przed samą wizytą Prezydent Chin Xi Jinping w rozmowie telefonicznej z Prezydentem USA Joe Bidenem powiedział, żeby „USA nie igrały z ogniem”.

Z tego powodu zapraszamy na debatę dotyczącą stosunków amerykańsko-chińskich, z uwzględnieniem polskiej perspektywy.

W debacie omówione zostaną następujące zagadnienia: relacje amerykańsko-chińskie, krótkie wprowadzenie historyczne po 1949-1989, następnie omówienie, dlaczego Chiny odgrywały rolę odpowiedzialnego uczestnika stosunków międzynarodowych w latach 1989-2012 oraz po 2012 epoka Xi Jinpinga i coraz trudniejszych relacji amerykańsko chińskich.

Nakreślone zostaną także relacje dyplomatyczne, gospodarcze oraz przyczyny rywalizacji USA-ChRL, która staje się coraz intensywniejsza od prezydentury Baracka Obamy, a kwestia Tajwanu może stać się punktem zapalnym do otwartej konfrontacji. Istotną częścią będzie nakreślenie wewnątrzamerykańskiej debaty politycznej i niemal jednomyślne uznanie Chin za największego rywala USA. Ponadto wskazane zostaną obszary możliwej współpracy i konsekwencje coraz ostrzejszej rywalizacji amerykańsko-chińskiej także w kwestii Tajwanu.

Rozmowa będzie także dotyczyć kwestii, w jaki sposób państwo polskie podchodzi do współczesnych stosunków amerykańsko-chińskich.

Prelegenci:

  • dr hab. Radosław Fiedler – kierownik Zakładu Pozaeuropejskich Studiów Politycznych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych. Autor artykułów i monografii związanych z problematyką badawczą na temat wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań „bliskowschodniego obszaru niestabilności”, polityki wewnętrznej i zagranicznej Iranu, procesów decyzyjnych w USA w kontekście polityki zagranicznej. Kierownik projektów badawczych finansowanych z Narodowego Centrum Nauki i edukacyjnych jak Laboratorium Innowacji Społecznych. Stypendysta programu im. Bekkera, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i prowadził badania Columbia University w Nowym Jorku na temat uwarunkowań decyzyjnych w polityce USA wobec Iranu.
  • dr Rafał Wiśniewski – adiunkt w Zakładzie Studiów Strategicznych, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, specjalizuje się w tematyce rywalizacji mocarstw, strategii wojskowej oraz bezpieczeństwa międzynarodowego w regionie Indo-Pacyfiku.

 

Spotkanie odbędzie się 16 sierpnia 2022 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

%d bloggers like this: