Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 01-07.08.2022

TURCJA, ROSJA
W ubiegły piątek prezydent Rosji – Władimir Putin – gościł swojego tureckiego odpowiednika – Recepa Tayyipa Erdoğana – w południowym Soczi. Spotkanie odbyło się w czasie, gdy inwazja Kremla na Ukrainę trwa nieprzerwanie od pół roku. Moskwa, która jest obecnie stosunkowo osamotniona na globalnej arenie politycznej, szuka sposobu na zacieśnienie swojej bieżącej współpracy z Ankarą, w tym przede wszystkim w dziedzinie handlu i szeroko pojmowanej gospodarki. Putin podziękował prezydentowi Turcji za starania na rzecz osiągnięcia porozumienia między Moskwą a Kijowem w sprawie dostaw zboża z ukraińskich portów czarnomorskich. Zwrócił przy tym uwagę na rolę tego państwa w tranzycie rosyjskiego gazu do Europy gazociągiem TurkStream.

Erdoğan wyraził natomiast swoją nadzieję na to, że jego spotkanie z Putinem „otworzy zupełnie inną stronę w stosunkach rosyjsko-tureckich”, dodając, że delegacje obu państw przeprowadziły „bardzo owocne” rozmowy, w tym dotyczące handlu i turystyki. Turecki prezydent powiedział także, że chce porozmawiać ze swoim rosyjskim odpowiednikiem o Syrii, gdzie Ankara dąży do przeprowadzenia operacji wojskowych przeciwko ugrupowaniom kurdyjskim, uznawanym przez siebie za terrorystów, zagrażających integralności Turcji. Takim działaniom sprzeciwiała się jednak Rosja. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę impas polityczny w jakim znalazła się obecnie Moskwa, nie wykluczone jest, że Kreml zmieni swoje dotychczasowe podejście. Erdoğan odwołał się także do kwestii budowy elektrowni atomowej Akkuyu, której wykonaniem miał zająć się rosyjski gigant atomowy – Rosatom. Strona turecka wyraziła nadzieję na to, że wykonanie tego projektu przebiegnie zgodnie ze „stałym harmonogramem”.

CHINY, USA
Chiny wstrzymują współpracę z USA w kilku kluczowych obszarach, w tym m.in. w kwestiach związanych z problematyką zmian klimatycznych, rozmów wojskowych i wysiłków na rzecz zwalczania międzynarodowej przestępczości. Oświadczenie zostało wydane przez chińskie ministerstwo spraw zagranicznych w ubiegły piątek tj. 5 sierpnia. Nowe środki są następstwem podróży na Tajwan delegacji Kongresu USA pod przewodnictwem amerykańskiej polityk – Nancy Pelosi. Chiny ogłosiły również, że nakładają sankcje na polityk i jej rodzinę. Amerykańska wizyta jest uznawana przez Pekin za próbę naruszenia ich roszczeń, co do chińskiego zwierzchnictwa nad Tajwanem. Samorządna wyspa postrzega się jednak jako odrębny od stałego ląd podmiot państwowy. Decyzja o wstrzymaniu współpracy została podjęta, ponieważ Pelosi odwiedziła Tajwan „nie zważając na silną opozycję Chin” – podało chińskie ministerstwo w oświadczeniu, oskarżając tym samym delegację o „rażące prowokacje”.

KONGO
Demokratyczna Republika Konga poprosiła rzecznika misji pokojowej ONZ MONUSCO (Misja Stabilizacyjna Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Kong) o opuszczenie kraju, obwiniając go o podsycanie napięć, które doprowadziły do ​​śmiertelnych protestów w zeszłym tygodniu. Cywile oskarżyli dodatkowo misję, która działa na terenie ich państwa od ponad 10 lat, o brak ochrony przed przemocą gangów zbrojnych, nękających od dawna region. W zeszłym tygodniu trzydzieści sześć osób, w tym czterech członków sił pokojowych ONZ, zostało zabitych w trakcie zamieszek ulicznych, podczas których protestujących zdemolowali i podpalili budynki misji w kilku miastach na wschodzie kraju. Rząd kongijski powiedział, że w świetle ostatnich wydarzeń dokona ponownej oceny planu wycofania misji, co poparło MONUSCO. Misja początkowo miała wycofać się z kraju do 2024 roku (zgodnie z planem opracowanym w zeszłym roku), niemniej jednak rząd zamierza przyspieszyć jej odejście, co potwierdził tamtejszy minister spraw zagranicznych – Christophe Lutundula.

 

Autor: Natalia Potera

 

Źródła:

BBC News, Taiwan tensions: China halts co-operation with US on key issues
https://www.bbc.com/news/world-asia-china-62438262
AlJazeera, DR Congo expels UN peacekeeping mission spokesman after protests
https://www.aljazeera.com/news/2022/8/3/congo-expels-u-n-peacekeeping-mission-spokesman-
after-protests
Euronews, Putin looks to extend economic ties with Turkey as he hosts Erdogan in Sochi
https://www.euronews.com/2022/08/05/putin-looks-to-extend-economic-ties-with-turkey-as-he-
hosts-erdogan-in-sochi

%d bloggers like this: